Hogyan színezzük hortenziáinkat kékről rózsaszínre?
A fentiek alapján már tudjuk, hogy a kék színt a talaj alumíniumtartalma okozza. Ha azt szeretnénk, hogy a hortenziák elveszítsék kék árnyalataikat, és rózsaszínűvé változzanak, akkor meg kell akadályoznunk, hogy az alumínium kiváljon a talajból – ez pont az ellenkezője annak, amit az előző pontban foglaltunk össze. Ilyen esetben egy 6,0 és 6,2 közötti pH értéket próbálunk elérni.
A legtöbb hagyományos módszer során lassan és fokozatosan szokás növelni a pH értéket, ami akár hónapokba is telhet. Az olyan természetes anyagok, mint például az őrölt rák- és kagylóhéjak, vagy keményfa hamu is rendkívül hatékonyak tudnak lenni. A különböző „átszínezési” módszereknél felsorolt pH növelő vagy azt csökkentő anyagokat rendszeresen bele kell juttatnunk a talajba, a virág tövénél.
Figyeljünk oda az öntözővíz pH értékére is, ugyanis ez szintén befolyásolhatja a talaj alumínium-kibocsátását és könnyedén tönkre teheti minden eddigi igyekezetünket. Rendszeresen méregessük a talaj pH értékét – így láthatjuk, hogy eddigi erőfeszítéseink mennyire voltak hatékonyak, és ez alapján módosíthatunk a módszerünkön. A türelem hortenziákat terem – az idén megkezdett átszínezés eredményeit a következő évben láthatjuk majd!
A virágok színeit ugyan megváltoztathatjuk (ha kitartók és türelmesek vagyunk) de a szín élénksége változatlan marad. Ezt a tulajdonság ugyanis öröklődik, és többnyire az időjárási viszonyok befolyásolják.
Elképzelhető, hogy a talaj túl savas vagy lúgos a színváltoztatáshoz – ezekkel nem mindig érdemes foglalkozni, sokkal egyszerűbb, ha virágtarókba ültetünk inkább hortenziákat, amikben sokkal egyszerűbb megváltoztatni a pH értéket. A beton közelébe ültetett hortenziákat nehéz „bekékíteni,” ugyanis a mész beszivároghat a talajba, megváltoztatva annak pH értékét.