A hortenziák gondozása
Az ültetést követő első egy-két évben (illetve szárazságok idején) fontos, hogy a hortenziák sok vizet kapjanak, különben leveleik hervadni kezdenek majd. Ha szerencséd van, és kerted talaja elég gazdag tápanyagokban (vagy jó minőségű virágföldbe ültetted őket), akkor nem kell trágyáznod őket. Ha a talaj homokos és laza, akkor érdemes évente egyszer, tél végén vagy tavasszal trágyázni hortenziáidat.
Fontos, hogy ne ess túlzásba, mert túl sok trágyával inkább levélnövesztésre ösztönzöd növényeidet, nem pedig arra, hogy virágokat hozzanak. Ősszel aztán temesd hortenziáidat egy 45 cm vastag talajtakaró alá – ez lehet fakéreg, levél, tűlevél vagy szalma is. Ha teheted, kerítsd be teljesen növényeidet (a csúcsukat is) úgy, hogy felhúzol köréjük egy ketrecet csirkehálóból (vagy hasonlóból) és teletömöd azt levelekkel.
Hogyan lehet megváltoztatni a hortenziák színét
A hortenziák egyik sajátossága, hogy virágaik színe különféle módszerekkel megváltoztatható. Ehhez némi türelemre lesz azonban szükséged, ugyanis a folyamat akár hetekbe vagy hónapokba is beletelhet. Várd meg, hogy hortenziáid legalább kétévesek legyenek, hogy legyen idejük megerősödni az első ültetésük után. Érdemes továbbá észben tartani, hogy a kék virágú hortenziákat sokkal egyszerűbb „átszínezni” rózsaszínné, mint fordítva, illetve hogy nem minden hortenzia képes színváltoztatásra.
Bizonyos kerti hortenziák (Hydrangea macrophylla), illetve a fűrészeslevelű hortenziák (Hydrangea serrata) virágainak színe a talaj pH értékén múlik. Az 5,5-nél alacsonyabb pH értékű, tehát savas talajok kék színű virágokat eredményeznek, míg az 5,5 feletti, tehát lúgos talajban rózsaszín virágok pompáznak. A fehér virágú hortenziákra nincs hatással a talaj pH értéke.
Ha tehát változtatni szeretnél hortenziáid színén, akkor először is nézz utána, hogy az adott változat egyáltalán alkalmas-e erre. Ez után ellenőrizd a talaj pontos pH értékét, majd tetszőleges módszerekkel módosítsd lúgosabb vagy savasabb irányba.