Holdnaptár a kertészkedésben – A Holdfázisok használata
A legfontosabb szempont a Holdfázisok megismerése, ugyanis ez a növényi nedvekre ható erők intenzitását szabja meg. Összesen négy fázist különböztetünk meg: újhold, növő hold, telihold, valamint fogyóhold. Újhold után veszi kezdetét az első negyed, ilyenkor indulnak lassú növekedésnek a növények. A második negyedben intenzívebben nő minden, ami a föld felett van, egészen teliholdig. A harmadik negyedben a földalatti részek növekedése az erőteljesebb, tehát a gyökereké. A negyedik negyedben fokozatosan leáll a növekedés, ez a pihenőfázis.
Ennek tükrében elmondható, hogy újhold idején érdemes metszenünk, ápolnunk a növényeket, minden olyan tevékenységet most kell elvégeznünk, ami a megújulási folyamatot segíti. Növő hold idején érdemes vetnünk a levél-, virág-, és termésnövényeket, telihold idején vethetünk mindent, fogyó hold idején pedig a gyökérnövények vetése érkezik el, valamint ez a gyomlálás, a trágyázás és a favágás időszaka.
Holdnaptár a kertészkedésben – A fel-, és leszálló Hold használata
Fontos még megismerkednünk a fel-, és leszálló Hold fogalmával is, ugyanis ez a növényi nedvekre ható erők irányát szabja meg. A Hold a Nap látszólagos pályájával szöget zár be, ezért felszálló ágban a Hold minden éjjel egyre magasabbra kúszik az égen, leszálló ágban pedig fokozatosan közelít a horizont felé. Felszálló Hold esetén a nedvek felfelé áramlanak, ilyenkor szüretelni jó, leszálló Hold esetén inkább lefelé áramlanak a nedvek, így a gyökérképződés az erősebb, tehát ültetnünk érdemes.
Holdnaptár a kertészkedésben – A csillagképek szerepe
A Hold fel- és leszálló ágát legkönnyebben a csillagképek segítségével tudjuk nyomon követni. Holdunk legmagasabb pontját az égen az Ikrek csillagkép alatt éri el, legalacsonyabb pontját pedig a Nyilas csillagkép alatt. Leszálló Hold a következő csillagképeket érinti: Ikrek, Rák, Oroszlán, Szűz, Mérleg, Skorpió, Nyilas. Felszálló Hold a következő csillagképeket érinti: Nyilas, Bak, Vízöntő, Halak, Kos, Bika, Ikrek.