Így mentsd meg a növényeidet a hő okozta károktól!
1. lépés: Keress új helyet a növénynek
Az első lépés az, hogy eltávolítjuk a növényt a közvetlen napfénytől. Ha lehetséges, vigyük az érintett növényt árnyékos helyre!
A beltéri növényeket néhány méterrel távolabb helyezheted az ablaktól, vagy függönyt húzd át az ablak előtt, hogy megvédd őket a naptól. Ha a növényt egy másik növény mögé vagy alá helyezzük, akkor megfelelő takarás biztosítható, hogy a növény árnyékban legyen a déli napsütéstől.
Kültéri edények esetén helyezzük fel őket egy északi fekvésű külső falhoz vagy kerítéshez. Nézz körül, és legyél kreatív a rendelkezésére álló térben. Ha vannak olyan zugok, párkányok, napernyők vagy napellenzők, amelyek árnyékot adnak, ezek tökéletes helyszínek lehetnek cserepes növényeinek.
2. lépés: Fedd le a növényt!
A nehezen mozgatható vagy a földbe gyökerező növényeket próbáld meg szövettel letakarni. Használhatsz kerti textíliát vagy árnyékolóhálót, ha van, de a régi lepedők is megteszik a trükköt.
Rögzítsük az anyagot a növény tetejére kötelekkel vagy cipzárral, mint egy ponyvát, és hagyjunk helyet a növény körül, hogy lélegezzen. A lapnak nem szabad hozzáérnie a növényhez.
Ha valami tartósabbat szeretnél, szerelj be kerti karikákat vagy PVC csöveket a burkolat megtartásához. A sortakarók számos előnnyel rendelkeznek, beleértve a kártevők és a szél elleni védelmet.
3. lépés: MULCS
A talajtakaró a gyökerek számára is nagyon szükséges árnyékot biztosíthat, és segít megtartani a nedvességet. A mulcsot beltéri és kültéri növényekhez egyaránt használhatjuk.
A talajtakarás segíthet a beltéri cserepes növényeknek megtartani a vizet, és hűteni a hőtől. Ügyelj arra, hogy ne használj túl sok talajtakarót a szobanövényekhez, mert ez gyökérrothadáshoz vezethet.
A kültéri növényeknél a talajtakaró a gyomok csökkentését is segíti.
4. lépés: Várakozás
Próbáld meg elkerülni, hogy túl sok mindent csinálj egyszerre. Sajnos semmit nem tudsz tenni a leveleken lévő égési nyomok visszafordítására, de a növények visszapattanhatnak. Hagyjuk, hogy a növények alkalmazkodjanak új környezetükhöz. Ha még mindig csúcsmeleg van, öntözés előtt várjuk meg, amíg a nap lenyugszik, hogy a víznek ideje legyen a gyökerekhez érni, és elkerülje a párolgást. A nap közepén végzett öntözés valószínűleg nagyobb stresszt okoz a növénynek.
Még akkor is, ha a hervadás és a sárguló levelek zavarnak, hagyjuk a metszést későbbre. Ezek a levelek még mindig védik a növény többi részét. Metszés helyett hagyjuk, hogy a növény magától ejtse le a leveleit.
Kánikulában ne műtrágyázzunk. A műtrágyában lévő nitrogén ösztönzi az új levelek növekedését, ahelyett, hogy megvédené a jelenlegi leveleket és gyökérrendszert.
5. lépés: Öntözés
Ha növényed hőkárosodást szenved, az is lehet, hogy vízhiányos. Ez azonban nem mindig van így, mivel a hervadás a túlöntözés újabb jele lehet. Mélyen öntözzük meg, ahelyett, hogy enyhe permetezést adnánk a növénynek. Néhány napon belül, amikor a talaj kiszáradt, próbáljuk meg öntözni reggel a meleg előtt. Ez segít abban, hogy a növény jól hidratálja a forró délutáni napsütést.
Ha a növényeknek nincs szükségük vízre, a hervadt leveleknek helyre kell állniuk, miután a nap melege elmúlt. Ha a növény levelei még mindig fonnyadtak, és a talaj száraz, itt az ideje az öntözésnek. Csak feltétlenül olvassa el az öntözési ellenőrzőlistát, mielőtt inni adna a növényeknek.
6. lépés: Karbantartás és megelőzés
Mélyen öntözzünk, amikor a talaj kiszáradt, a növény sajátos igényei szerint. Várjuk meg, amíg a megsárgult vagy fonnyadt levelek lehullanak. Miután a növény felépült, levághatjuk a megmaradt sérült lombozatot vagy gyümölcsöt.
Néhány hét vagy hónap múlva újra egészséges megjelenésű növénynek kell lennie. Minél hamarabb cselekszünk, annál gyorsabban gyógyul a növény.
Ha gyümölcstermő növényről van szó, akkor a növekedés átmenetileg visszamaradhat, de kis szerencsével az új gyümölcs teljes méretre nő.