A levendula egy igen közkedvelt virágnak számít, szerte a világon. Rendkívül dekoratív, jellegzetes illatának köszönhetően pedig nem csak otthonunknak lehet nagyszerű dísze, de még kártevők ellen is hasznosíthatjuk. De lényegében bármire felhasználhatod, van, aki illatosítót készít belőle, van, aki fagylaltot és van, aki szörpöt. Most meg tudhatod, hogyan termesztheted, éghajlattól függetlenül te is.
A nyugtató levendula
A levendula a száraz és meleg mediterrán éghajlat egyik őshonos virága. Története egészen az óvilágig nyúlik vissza. Az édeskés illatú évelő növény rendkívül népszerű dísznövény, melynek rendkívül széles felhasználása lett mára, egészen attól, hogy kiskertünk ékeként, vagy az asztalon egy desszertben díszeleg, hogy számos egészségügyi és gyógyászati felhasználást már ne is említsük. A levendulát általában négy alfajra osztják és számtalan egyéb hibridje is van, melyeknek speciális termesztési feltételei vannak éghajlatonként eltérően.
Kóstoltál már valamilyen levendulás különlegességet?
A levendula nem igényel hatalmas törődést
Ha úgy döntesz, hogy itt az idő, hogy kipróbáld a levendulatermesztést otthon, te is látni fogod, remek fába vágtad a fejszédet. A levendula ugyanis nem igényel különösebb figyelmet a termesztési időszak alatt. Ahogy elültetted és elkezd kivirágozni, máris látni, hogy egy fantasztikus porzóvirággal lett több kerted, melynek kellemes illata és gyönyörű színe feldobja majd kertedet. Nagyszerű előnye, hogy ellenáll a szárazságnak, nem igényel szinte semmi gondozást és – köszönhetően a magas illóolaj tartalmának – távol tartja a kártevőket a kertedből is.
Levendulát termeszteni nem számít kihívásnak senkinek sem, legyél akár kezdő, akár „mesterkertész”. Azonban van néhány instrukció ehhez a fantasztikus növényhez, amire mindenképpen érdemes odafigyelned:
A levendula:
- szereti a meleget
- utálja a vizet
- helyigényes
- igényli a sovány talajt
Ha figyelembe vesszük eredeti származási helyét, akkor egyértelmű, hogy a levendulának a kemény hideggel járó klíma egyáltalán nem ideális. Mivel eredetileg meleg, száraz éghajlatról származik, amilyen például Olaszországban vagy Spanyolországban van, így ennek fényében érdemes odafigyelni, hogy ne tegyük ki növényünket extrém hideg időjárásnak. Ha nem teremtünk a növénynek megfelelő körülményeket és nem keresünk megoldást az esetlegesen szélsőségesen hideg időjárás ellen, akkor bizony a levendulánk nem fog akkora termést hozni, vagy egyáltalán nem is éli túl a klímát. Így mindenképpen érdemes figyelembe venni ültetéskor, hogy olyan helyet válasszunk virágunk számára, ahol a téli hidegben is védelmet kaphat a fagyok ellen.
A levendula beltéri termesztése
Ha szeretnéd megóvni a növényt a hideg ellen, mindenképpen érdemes egy védettebb helyre ültetned. A hűvösebb országokban, előszeretettel ültetik a levendulákat és más éghajlatra érzékenyebb növényt is tároló ládákba vagy kaspóba, ahol a növény gyökérzete védve van a talajmenti fagyok ellen. Ráadásként így akár beltérre is bevihető a növény, ahol állandóan jó időjárást tudsz biztosítani ennek a csodaszép virágnak. Figyelj rá, hogy olyan helyre kerüljön a lakáson belül is, ahol viszonylagos meleg van, tehát ne az erkély ajtó közelében találd meg neki az ideális helyet. Amikor pedig ismét kitavaszodik, a ládákból akár vissza is rakhatod kertedbe a kaspó és a láda segítségével.