A télálló tavirózsa egy olyan évelő növény, mely kora tavasztól egészen őszig folyamatosan virágzik. Emiatt, és persze a virágai varázslatos szépsége miatt ez egy roppant nagy népszerűségnek örvendő növény a kerti tavak és dézsák körében. Megmutatom, mire figyelj, hogy a te tavirózsád és hosszú évekig okozzon örömet!
Tavirózsa fényigénye
A tavirózsák fényigénye igen magas, ezért úgy érdemes elhelyezni, hogy minél több napfény érje, leginkább a tűző napot szereti. Árnyékban is szépen növekszik, azonban itt a virágzási hajlandósága jelentősen lecsökken, ellenben a fényen gyönyörű virágokat hoz. Ezért, ha téged is magával ragad ennek a virágnak a szépsége, és szeretnél minél több virágfejben gyönyörködni, ne félárnyékba, vagy árnyékba keress neki helyet, hanem a lehető legnaposabb területen helyezd el!
Vízmélység és vízmozgás a tavirózsánál
A tavirózsa mocsári növény, ezáltal a mozgó, csobogó vizet nem tolerálja huzamosabb ideig. Ha sokáig éri, például egy szökőkútból aláhulló víz a leveleit, akkor azok elkezdenek rothadni, és a növény könnyen el is pusztul. Tág tűrésű mocsári növény, ami azt jelenti, hogy akár már 20-30 cm mély vízben is remekül elél, de a mélyebb vizekben is jól érzi magát.
Hogyan ültesd a tavirózsát?
A növényt a termetének megfelelő méretű ültetőedénybe kell ültetni, amit a lehető legtöbb földdel kell megtölteni, mivel a tápanyagigénye meglehetősen magas. Amennyiben a tóban van iszap, akár egyenesen abba is bele lehet ültetni, az sem gond, ha nem ér fel a víz felszínéig, mivel néhány nap alatt a növény alkalmazkodik, és a későbbi leveleit már a rendelkezésére álló vízmagassághoz fogja igazítani.
Hogyan gondozd a tavirózsát?
Akármilyen módon ülteted el, mindenképp figyelj arra, hogy megfelelő mennyiségű tápanyag legyen a talajban, amiből a növény gyöktörzse növekszik, hiszen innen nyeri a tápanyagokat. Tápanyaghiány esetén a növény egyre apróbb leveleket hoz, és a virágok száma is csökken. Szerencsére a tápanyaghiány nem vezet egyből a növény elpusztulásához, új ültetetődézsával, vagy friss talajjal könnyen lehet orvosolni ezt a problémát. Akár tóba tervezett műtrágya tápgolyót is használhatsz, amit közvetlenül a gyökerekhez kell a talajba nyomkodni, mivel, ha csak beöntöd a vízbe, annak csak egy kis részét tudja a növény felvenni. Ha odafigyelsz rá, hogy mindig kellő mennyiségű tápanyaghoz jusson, akkor hosszú ideig csodálhatod a kertedben, vagy dézsádban nyíló tavirózsák szépségét!