Az időjárás viszontagságai miatt nagyobb hangsúly kerül a termés mennyisége mellett a minőségére. A fagykárokat elszenvedett gyümölcsösökhöz képest azonban a szántóföldi növénytermesztésben jobb a helyzet. Ahhoz, hogy a lehető legnagyobb profitot hozza ilyen körülmények között is gazdaságunk, ajánlott már az aratás előtt olyan mérőműszereket, eszközöket beszerezni, melyekkel ellenőrizheti és megóvhatja terménye minőségét.
Első lépésként az aratás ideális időpontjának kiválasztására olyan gyors nedvességmérőt ajánlunk, mellyel azonnal a föld szélén megállapíthatjuk a pontos nedvességtartalmat. Ezek közül a mérőműszerek közül is a legmegbízhatóbbak azok, melyek összeroppantják a magokat, így nem befolyásolhatja a felületi nedvesség a mérés eredményét. A készülék kiválasztásánál másik fontos szempont, hogy a műszer tudja kompenzálni a terményminta esetlegesen magasabb hőmérsékletét. Ajánlott egy ilyen, bár nem sokkal drágább készüléket választani, mert a szárítóból kikerülő meleg mintát is képes pontosan megmérni.
Aratáskor a megfelelő vizsgálatnak vetik alá a terményt, mielőtt betárolják. A mintavételhez ajánlott olyan stekkert választani, amely viszonylag könnyű (alumínium) és fix, tehát nem bontható. Sajnos a szétszedhető kivitelűt nehezebb kezelni és kevésbé időtálló. A fix rudazat strapabíróbb és nem kopik el.
A mintákat többnyire kisebb laborokban ellenőrzik és minősítik. Hazánkban sajnos nem minden gazdaság engedheti meg magának, hogy saját beltartalmi elemző készüléket vásároljon. Így a gazdák többsége terménye minősítésével kapcsolatban kiszolgáltatott helyzetben van. Amit viszont a legkisebb termelő is megtehet, hogy terménye tisztaságát ellenőrzi. Erre alkalmasak a kézi rosták illetve a zsizsik sziták. Ha terménye tisztaságát ismeri a gazdálkodó, akkor reális árat fizet a tisztításért. Ugyanez elmondható a nedvességtartalom ismeretében a bérszárításról is.
A termény betárolásánál folyamatosan figyelnünk kell a minőséget. Erre szolgálnak a hosszabb hőmérsékletmérő pálcák, melyek elérhető áron nyújtanak védelmet a túlmelegedés ellen. A terményraktár hasznos eszköze a hőmérőpálcák mellett a kézi gabonaszellőztető is. Ennek segítségével könnyen átszellőztethető pár óra alatt egy kisebb halom. Ha észleljük, hogy terményünk melegszik, azonnali segítséget nyújt egy ilyen szellőztető berendezés. Alacsony ára hamar megtérül a kisebb gazdaságok számára is.
Fontos, hogy terményünket az aratás után is megfelelően kezeljük, ha a lehető legmagasabb áron szeretnénk értékesíteni. Segítségért forduljon bizalommal cégünkhöz!
Forrás: Agrárágazat