Mivel számos különböző módon felhasználható, érdemes lehet otthon akár egy cserépben is nevelni aloe verát. Használható égési sérülésekre, vágások és horzsolások kezelésére, de krémekhez, pakolásokhoz is gyakran alkalmazzák. Sőt, az egészséges haj ápolása során is ehhez a növényhez nyúlnak. A rengeteg pozitív hatását anélkül is élvezheted, hogy gyakran kellene ilyen típusú készítményeket vásárolnod – és még látványnak és szép.
Mi is az az aloe?
Az aloe egy féltrópusi növény, mely a liliomfélék családjába tartozik, eredetileg Észak-Afrikában honos. Könnyen felismerhető vastag, húsos, elvékonyodó és tüskés, vagy fogazott szélű leveleiről. Számos különböző méretben fellelhető, egészen kicsi, 2-3 cm magas növényektől kezdve a nagy, akár 120 cm magas növényekig. A különböző gyógyhatású termékekhez a levelében található nyúlós nedvet használják fel.
Milyen igényei vannak a növénynek?
Mivel ez egy féltrópusi növény, kintre csak olyan éghajlaton szabad ültetni, ahol nincsen fagy. Alapvetően a napos, világos helyeket kedveli, ahol a talajnak jó a vízelvezetése.
A nyári hónapok során bátran ki szabad vinni a cserepes növényt is, egy napos helyre, ahol aztán úgy kell locsolni, hogy két öntözés között meg kell várni, hogy a földje kiszáradjon.
Mire kell figyelni, ha kertészeti áruházban vásárolsz aloe verát?
Mivel óriási népszerűségnek örvend, számos kertészeti áruházban is megvásárolható ez a növény. Azonban érdemes odafigyelni néhány dologra a vásárlás során, hogy valóban sokáig nevelhesd otthon. Az első és legfontosabb, hogy mindig egészséges(nek látszó) növényt válassz. Nem szabad olyan növényt vásárolni, melynek levelei barnák, sárgák, esetleg foltosak. Érdemes megvizsgálni a növény tartóedényét, ugyanis, ha a gyökerek túlnőnek raja, az az jelenti, hogy már régóta ugyanabban a cserépben van, inkább egy másik mellett dönts! Nem szabad olyan növényt sem választani, melynek levelein kórokozók, kártevők nyomát látod, vagy hullajtja a leveleit, mert ezek sem jó jelek!
Hogyan gondozd az aloét?
Alapvetően nem túl bonyolult a helyes gondozása; elsősorban sok napfényre, melegre és csak kevés öntözésre van szüksége. Olyan helyen helyezd el, ahol nem éri huzat – ezt ugyanis nem viseli túl jól. Nem szabad túl öntözni, elegendő csupán néhány hetente alaposan megitatni, a következő locsolásig pedig várd meg, amíg a földje teljesen kiszárad!
Legtöbbször a túlöntözés okozza ugyanis a növény halálát. Olyan talajba ültesd el, melynek jó a vízelvezetése, például homokos, vagy kavicsos talajba, ez ugyanis elősegíti, hogy ne nyirkosodjon be a növényed. Figyelj rá, hogy a gyökerei ne nőjenek túl a cserépen, ha alul a vízelvezetőnél, vagy felül a földben megpillantod a gyökereket, ilyenkor nagyon körültekintően át kell ültetni egy nagyobb cserépbe. Az aloe a kistetű állatok számára mérgező, ezért úgy kell elhelyezni, hogy a kutyád, vagy macskád ne férjen hozzá. Minden tavasszal – de csak évente egyszer – adj neki folyékony tápoldatot is.
Az aloe felhasználása
A legtöbben azért tartanak otthon ilyen növényt, mert így mindig kéznél van az aloe hűsítő hatása. A felhasználáshoz törj, vagy vágj le egy kis darabot a növény egyik külső leveléből, vágd hosszában ketté és kanalazd ki a ragacsos belsejét – ez a zseléhez hasonlatos nedv az, amit felhasználhatsz sérülésekre, vagy elkeverheted krémben, hajápolóban. Amennyiben a hajadra alkalmazod, akár egyenesen fel is viheted rá, nem szükséges feltétlenül elkeverni valamilyen pakolással.