A füge eredetileg egy mediterrán növény, de ma már szinte az egész világot meghódította. Vannak, akik a gyümölcse miatt szeretik, mások a megvilágosodást keresik, mint Sziddhárta herceg. Akármilyen okok vezéreljenek is, megmutatom, hogyan ültess és gondozz fügefát!
A fügefa igénye
A fügefád helyét gondosan válaszd meg a kertben! Olyan helyet keress, mely napos, meleg, legalább 8 órán keresztül éri a napsütés. A növekedési időszakban, azaz tavasztól őszig bőségesen öntözd, különösen, ha dézsában, vagy cserépben tartod, és semmiképp ne felejtsd el a megfelelő mennyiségű tápanyagot biztosítani és pótolni a számára. A fa fajtától függően 1,5-4 méter közötti magasságot érhet el, apró virágait áprilistól szeptemberig lehet látni, ezekből fejlődnek később a vitamindús lilás-zöldes termések.
A füge teleltetése
A fügefa a kisebb fagyokat még csak-csak elviseli – bár nem szereti, mivel mediterrán növény –, de ha egy fiatalabb növényt téli fagy ér, akkor bizonyos, hogy el fog szegény pusztulni. Ezért aztán ha fiatal fügefáról gondoskodsz, ne hagyd kint a hidegben, hanem vidd be a lakásba. Az idősebb fák esetében sem feledkezhetsz meg róluk télen, érdemes őket ilyenkor letakarni, hogy megvédd a gyökereit a fagyoktól és az elfagyástól.
A füge dézsában
Nem kell feltétlenül kiültetned a kertbe, ugyanis a füge tartható akár teraszon, erkélyen is, dézsában, vagy nagyméretű cserépben, ebben az esetben is minden évben termést fog hozni. Különösen csinosan mutat, ha a szomszédságában leanderek, vagy épp hibiszkuszok is vannak. Igazi mediterrán teraszt tudsz így varázsolni!
A füge metszése, visszavágása
Jellemző a fiatal fügefákra, hogy nem felfelé, hanem inkább oldalra, széltében növekednek. Ezt szakszerű metszéssel és visszavágással meg lehet akadályozni – tehát ritkítani kell a növényt. A metszést még a tavaszi rügyfakadás előtt kell megejteni, ami február vége – március eleje tájára tehető, ráadásul így a télen elfagyott ágakat is le tudod szépen vágni.
De hogyan kell metszeni? Először vágd vissza a túl hosszúra nyúlt hajtásokat és a keresztbenövő ágakat. Az ágakat mindig egy rügyig, vagy elágazódásig kell visszavágni. Ha nem metszed a fügefádat, akkor ahogy telnek az évek, egy kusza ágrendszerből álló bozóttá fog nőni. Ennek elkerülése érdekében évente-kétévente érdemes megmetszeni az ágakat.
A fiatal növények esetében csak óvatosa, kisebb mértékben vágd vissza az ágakat, míg az idősebb, többéves fáknál akár drasztikusabban. Arra viszont nagyon figyelj, hogy a füge mindig a kétéves ágakon, tehát az előző évi hajtásokon hozza a terméseit, ami azt jelenti, hogy ha túlságosan visszavágod, akkor abban az évben nem lesz termésed.