A kaktuszok, mondhatni, reneszánszukat élik, sokan tartanak otthon az erkélyen, vagy épp a kertjükben ilyen növényt. Azonban figyelembe kell venni, hogy hazánk éghajlata nem kedvez minden fajnak, ezért a kinti tartáshoz télálló kaktuszt érdemes választani. De melyek ezek a kaktuszok, és hogyan kell őket gondozni? Olvass tovább, és mindent megtudsz!
Télálló kaktuszok
Bár mára már rengeteg különböző hibrid és alfaj létezik, a legismertebb télálló kaktuszok az opuntiák, másnéven fügekaktuszok. Ezek nem csak nagyon látványosak, de igénytől függően számos fajta közül lehet választani. Az opuntia humifusa, vagy az opuntia polyacantha igen nagytermetű kaktuszfajok. Az opuntia phaeacantha nagyon dekoratív, ennek alfaja a gigantea coccinea, mely hihetetlenül szép, tenyér méretű virágokat hoz.
A fügekaktuszok mellett szintén télállóak egy es oszlop és gömbkaktuszok is. Ilyen gömbkaktuszok például a pterocactus skottsbergii, a pediocactus bradyi, vagy a perdiocactus simsonii. Ha olyan télálló gömbkaktuszt szeretnél, mely egész nyáron át virágzik, akkor az escobaria missouriensis, valamint az escobaria vivipara épp ideális választás.
A télálló kaktuszok gondozása
Ezeknek a kaktuszfajoknak jellemzője, hogy alapvetően rendkívül kevés gondoskodást, odafigyelést igényelnek. A megfelelő mennyiségű vizet megkapják a csapadéktól, csak akkor kell neked öntöznöd, ha nyáron több napon keresztül száraz forróság van. Ilyenkor estefelé, vagy korán reggel locsold meg, mivel, ha a tűző napon hideg vízzel öntözöd, akkor a növények megégnek és károsodnak. Ha igazán dundi növényekre vágysz, akkor május elejétől július végéig kéthetente adj neki nitrogénszegény tápanyag utánpótlást.
Amennyiben nincs befagyva a föld, a kaktuszok egész évben ültethetőek, de a legideálisabb ebbe áprilisban, vagy szeptemberben belevágni. Nagyon fontos a gyomok elleni védekezés, ezeket megjelenésük pillanatában érdemes kihúzkodni, lehetőleg kesztyűben, mert a kaktuszok nagyon szúrósak! Az opuntiák például olyan tűpárnákkal rendelkeznek, melyeknek a végén pici horgok vannak, és nagyon fáj, beleakadsz, ráadásul eltávolítani is nehéz, mert könnyen beletörik a horog a bőrbe. A terjedő tövű, agresszív évelő növényeket is érdemes a kaktuszok közeléből eltávolítani.
Hogyan készíts kaktuszágyat?
Ahhoz, hogy szabadtéri kaktuszágyat alakíts ki, a legjobb hely a házfal mellett kialakított kőágy, vagy sziklakert, esetleg ágyás. A fal felfogja az erős szeleket és így csökken a kaktuszágyban az időjárás okozott kár. De a hát azon oldalát válaszd, ami a lehető legnaposabb!
Takard be a talajt kavicsokkal, a kaktuszok számára az ideális az agyag, kavics és kerti föld elegye az ültetéshez. Fontos gondoskodni vízelvezető rétegről is, hogy a növény ne rohadjon el, ehhez lehet használni salakot, kavicsot, de akár téglatörmeléket is a termőtalaj alján, nagyjából 5-10 cm vastagon. A kaktuszágy felső rétegére a legjobb sötét színű köveket választani, mivel ezek szívják be leginkább a Nap melegét, amit aztán éjjel kibocsátanak, így alakítva ki egy védelmező mikroklímát a kaktuszoknak.