Hótakarítás és jégolvasztás könnyedén az útról

Természetes módszerek a jég és hó elolvasztásához

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes

Megérkezett a tél. Sokan várták a fehér tájakat, a hangulatos hóesést és a kellemes, nyugodt estéket az otthon melegében, de fogadni mernénk, hogy a hólapátolás, a csúszkálás és az olykor életveszélyes közlekedési viszonyok már senki sem szívleli annyira. A hóval és jéggel a legtöbben konyhasó kiszórásával próbálnak elbánni. Ez az olcsó, nagy mennyiségben beszerezhető anyag gyorsan képes eltünteti a jeget, de legalább ilyen nyomós indokok szólnak ellene is.

Hótakarítási módszerek

Mi a baj a sózással?

A konyhasós megoldás lényege, hogy ez a vegyület (nátrium-klorid) képes lecsökkenteni a víz fagyáspontját. Ez azonban csak addig működik, míg a hőmérséklet nagyjából -6,7°C alá csúszik. A sózás jó rövidtávú megoldás, mert egy hirtelen hóesés után gyorsan járhatóvá tehetők a legfontosabb útszakaszok. Ez a módszer ráadásul a közúti balesetek számát is drasztikusan (87%-kal) csökkenti. Hosszútávon azonban már teljesen más a helyzet. Az elképesztő mennyiségű kiszórt sónak valahová távoznia kell az utakról, ami súlyos környezetvédelmi problémát jelent.

Édesvízből sós víz

Miután szétszórják az utakon, a só idővel nátrium és klór ionokra bomlik szét. Ezek előbb-utóbb eljutnak a patakokba, folyókba és tavakba illetve a földben található természetes víztartalékokba is, megnövelve ezzel azok sótartalmát. Ez a sótartalom idővel pedig csak egyre sűrűbbé válik ezekben az eredetileg édesvízi forrásokban. A tavaszi olvadások idején a földi édesvizek sótartalma az óceánok tartalmának harmadára emelkedik.

hirdetes

A természetre gyakorolt negatív hatások

Az édesvíz sótartalmának növekedése negatívan befolyásolja számos földben élő organizmus növekedését, szaporodását és túlélését. Egy kutatás során tóban szaporodó kétéltűeket (főleg szalamandrákat és békákat) vizsgáltak meg, és kiderítették, hogy egy, az autópályától 172 méterre található ingoványos területen jóval kevesebb tojás termelődött és maradt életben a fejlődés egy bizonyos szakasza után.

Mivel az ökoszisztémák rendkívül érzékenyek lehetnek a legkisebb változásokra is, így a sózás problémája nem csak azon élőlényekre van kihatással, amelyeket közvetlenül érint. Ezenkívül sajnos még sok baj van a sóval, a következő oldalon el is mondom, mi! Érdemes lapozni, mert azt is megtudhatjátok, hogy mit érdemes használni só helyett! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

2024-10-15

Hatékony talajfertőtlenítő szerek: útmutató a megfelelő választáshoz

A hatékony talajfertőtlenítő szerek segítenek a talaj védelmében. Segítünk eligazodni a talajfertőtlenítési megoldások között, hogy megtaláld a legjobbat.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sarabolás (horolás)

a talaj felső (1—3cm-es) retegének kapálása. Célja a kelőfélben levő gyomok kiirtása,... Tovább

gátrepedés

a ->péra felső szöglete és a végbélnyílás közötti tájék szöveteinek részleges v. a... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Mezőgazdaság Talajművelés Tudomány