Megérkezett a tél. Sokan várták a fehér tájakat, a hangulatos hóesést és a kellemes, nyugodt estéket az otthon melegében, de fogadni mernénk, hogy a hólapátolás, a csúszkálás és az olykor életveszélyes közlekedési viszonyok már senki sem szívleli annyira. A hóval és jéggel a legtöbben konyhasó kiszórásával próbálnak elbánni. Ez az olcsó, nagy mennyiségben beszerezhető anyag gyorsan képes eltünteti a jeget, de legalább ilyen nyomós indokok szólnak ellene is.
Mi a baj a sózással?
A konyhasós megoldás lényege, hogy ez a vegyület (nátrium-klorid) képes lecsökkenteni a víz fagyáspontját. Ez azonban csak addig működik, míg a hőmérséklet nagyjából -6,7°C alá csúszik. A sózás jó rövidtávú megoldás, mert egy hirtelen hóesés után gyorsan járhatóvá tehetők a legfontosabb útszakaszok. Ez a módszer ráadásul a közúti balesetek számát is drasztikusan (87%-kal) csökkenti. Hosszútávon azonban már teljesen más a helyzet. Az elképesztő mennyiségű kiszórt sónak valahová távoznia kell az utakról, ami súlyos környezetvédelmi problémát jelent.
Édesvízből sós víz
Miután szétszórják az utakon, a só idővel nátrium és klór ionokra bomlik szét. Ezek előbb-utóbb eljutnak a patakokba, folyókba és tavakba illetve a földben található természetes víztartalékokba is, megnövelve ezzel azok sótartalmát. Ez a sótartalom idővel pedig csak egyre sűrűbbé válik ezekben az eredetileg édesvízi forrásokban. A tavaszi olvadások idején a földi édesvizek sótartalma az óceánok tartalmának harmadára emelkedik.
A természetre gyakorolt negatív hatások
Az édesvíz sótartalmának növekedése negatívan befolyásolja számos földben élő organizmus növekedését, szaporodását és túlélését. Egy kutatás során tóban szaporodó kétéltűeket (főleg szalamandrákat és békákat) vizsgáltak meg, és kiderítették, hogy egy, az autópályától 172 méterre található ingoványos területen jóval kevesebb tojás termelődött és maradt életben a fejlődés egy bizonyos szakasza után.
Mivel az ökoszisztémák rendkívül érzékenyek lehetnek a legkisebb változásokra is, így a sózás problémája nem csak azon élőlényekre van kihatással, amelyeket közvetlenül érint. Ezenkívül sajnos még sok baj van a sóval, a következő oldalon el is mondom, mi! Érdemes lapozni, mert azt is megtudhatjátok, hogy mit érdemes használni só helyett!