Gondoltál már arra, hogy milyen nagyszerű lenne február közepén friss zöldségeket fogyasztani a kertből? A hűvösebb teleket megélő vidékeken ez teljességgel lehetetlennek tűnhet, de valójában nem az.!
Ezt egy régi módszernek köszönhetjük, amelyhez úgynevezett hidegágyakra van szükség. A hidegágy nem más, mint egy négy egymás mellé épített fal a meleg bent tartására és a növények védelmére. Az egész szerkezetet egy üvegtető fedi le, amely feladata a fény biztosítása.
A megfelelő hőmérséklet, fény, nedvesség és egyéb tényezők fenntartása esetén a hidegágyban nevelt növényeid remekül érzik majd magukat. Még a legkisebb kertekben és udvarokon is elfér egy hidegágy, egész évben otthonos körülményeket biztosítva ezzel a palánták, pozsgás növények, gyógynövények, fűszernövények és csemeték számára is. Segítik továbbá a termő szezon elnyújtását is.
Magyarország fagyos teleinek köszönhetően minden kertben szükség van egy hidegágyra. A következő oldalon felsorolunk 3 indokot, hogy miért!
1. Spórolhatsz vele
Minél tovább tudod ellátni magadat saját zöldségeiddel, annál kevesebbszer kell a boltba menni értük. A házilag termesztett paradicsomok és saláták sokkal olcsóbbak, finomabbak és egészségesebbek, mint a boltban kapható társaik. Saját kertedből fillérekért juthatsz friss zöldségekhez. A hidegágyak továbbá lehetővé teszik kedvenc évelőid és dísznövényeid dugványos szétültetését. A drága bolti növények helyett szaporíthatsz azáleákat, tobozos örökzöldeket, rododendronokat és számos egyéb növényfajtát ősztől egészen tavaszig.
2. A termő szezon elnyújtása
A termő szezon meghosszabbítása a hidegágyak elsődleges feladata. A friss spenót, saláta és egyéb növények mind fenntarthatók egész télen, amennyiben a nap melege megfelelő módon kerül kihasználásra. A föld hőtartó képessége és a nap melege ideális körülményeket biztosítanak a hűvösebb időjárást kedvelő növények számára. A hidegágyak ezen kívül ideális védelmez nyújtanak a forrósághoz szokott növények számára is a hidegebb évszakok során.
A nyári termelő szezont is előkészítheted az egynyári növények idő előtti elültetésével a hidegágyban. A szerkezet tökéletes átmeneti pontot biztosít a palánták számára az idő előtti megerősödésre. Az érzékenyebb növényeket szívósabbá teheted azzal, hogy otthonodban elülteted majd kitelepíted őket a kertbe. Ehhez az időjárás pontos követése és gondos előretervezés szükséges.
Mielőtt a fiatal palántákat a hidegágyba telepítenéd, győződj meg róla, hogy több helyen is leveleket hoznak és kellően megerősödtek a gyökereik is. Az ültetés előtt kezdj el szellőztetni a nap legmelegebb részében eleinte csak rövid ideig majd minden nap egyre több időn keresztül. Ha növényeid új hajtásokat hoznak, és sűrűbb, sötét levélzet jelenik meg rajtuk, akkor hozzá szoktak a körülményekhez.
3. A magok korai elvetése
Általában csak az év bizonyos időszakaiban vetheted el a növények magjait, amennyiben közvetlenül a talajba helyezed azokat. Amennyiben azonban a magokat egy hidegágy védi, ez a folyamat valamivel korábban is elvégezhető. A hidegágyon belüli szabályozott hőmérséklet, segít, hogy a növények hozzászokjanak új otthonukhoz, ezzel könnyítve az átültetést.
A sikeres őszi vagy tavaszi korai vetés érdekében használj olyan növényeket, amelyek jól viselik a hűvösebb időt – például spenótot, salátát, kelt, répát és brokkolit. Ha közvetlenül a hidegágyba szeretnéd vetni a magvakat, akkor két héttel a vetés előtt elő kell, hogy készítsd azt.
A magágynak egyenletesen nedvesnek kell lennie, ezért a magok csírázásakor el kell kezdened a szellőztetést, hogy a nedvesség távozzon a hidegágyból. Ez segít megvédeni a növényeket az extrém időjárási körülményektől és a hőingadozásoktól.
Mielőtt megépítenéd vagy megvásárolnád a hidegágyat, az első lépés eldönteni, hogy hová helyezed majd azt. A legideálisabb hely a kert napos, délre néző része, ahol a talajnak jó a vízelvezetése és védett a szél és más környezeti tényezők elől. Jobb esetben teljes napfény kell érje a reggel középső időszakától egészen a délután középső időszakáig. Felállítható végleges helyen, vagy átmeneti jelleggel is, hogy később könnyedé lebontható és elraktározható legyen.
A hidegágy végleges elhelyezése előtt fel kell ásnod 18-20 cm-nyi talajt az ágy falak közé eső területén. A felásott talajt helyére egy réteg durva kavicsot kell szórni, majd mindezt felső termőtalajréteggel lefedni a megfelelő vízelvezetés biztosítása érdekében.
A siker kulcsa a hőmérséklet szem előtt tartása – ideális esetben 24 °C alatt érdemes tartani a nyári növények számára, és 15,5 °C alatt a tavaszi és őszi növények esetén. Ha valamivel alacsonyabb hőmérsékletet szeretnél elérni, akkor emeld meg egy kicsit az üvegpaneleket, hogy hűvös levegőt engedj a hidegágyba.
Sokan a következő „szabályt” alkalmazzák
Ha a kinti hőmérséklet 4,5 °C felett van, hagyj egy 15 cm-es szellőző rést. Ha a hőfok eléri a 10 °C-ot, akkor teljesen eltávolíthatod az üvegpaneleket – de dél után helyezd vissza, hogy elegendő hőt zárj be vele a hideg éjszakára. A fagypont alatti éjszakák során a hidegágyban tartott növényeidnek egy kis extra védelemre lehet szükségük, ezt egy réteg szigeteléssel biztosíthatod számukra az üvegpanelekre helyezve, amit újságpapírból, szalmából, régi takarókból vagy bármi másból elkészíthetsz, ami alkalmas ilyen célokra.