A szegedi Gabonatermesztési Kutató Kht. hagyományaihoz híven az idén is megrendezte országos kukorica - cirok szakmai napját és fajtabemutatóját. A szeptember 3-4-én azonos tartalommal lezajlott esemény éppúgy felölelte a fajtanemesítés, termesztés és vetőmag előállítás kérdéseit, mint a termés- és piaci kilátások várható alakulását. A GK Kht. szakemberei előadásaikban és a szántóföldi bemutatók során számos, fajtákkal és termesztéstechnológiával kapcsolatos információval szolgáltak a több száz főnyi érdeklődőnek.
A korábbi évtizedek következetes munkája eredményeként születtek évről évre új, elismert GK Kht. tulajdonú kukorica hibridek. Ma már elmondható, hogy minden éréscsoportban van listavezető hibridük.
Az igen korai és korai hibridek között a Szegedi TC 277, a Borbála és az Ella szereplése megbízható, melyet a vetőmagjuk iránti nagy kereslet is tükröz. A középérésű csoportban a Veronika szerepe meghatározó.
Az új, induló hibridek is figyelmet érdemlők. A Szegedi SC 276 az elismerést követően, 2001-ben szerepelt az OMMI minősített hibridek kísérletében. Eredménye valóban figyelemre méltó, termőképessége és vízleadása alapján a rangsorban a harmadik. A Szegedi SC 352 három év OMMI kísérleti eredménye alapján értékelhető, átlagban 4%-kal múlta felül a standardokat.
A Szegedi TC hibridek körét az új Szegedi TC 377 gazdagítja. Tenyészideje gyakorlatilag a Belláéhoz hasonló, termőképessége pedig több év eredménye alapján 14%-al nagyobb.
A középérésű csoportban is jelentek meg új hibridek: a Veronikát követte a Katinka és a Szegedi SC 428, a legújabb középérésű hibrid ajánlatban pedig a Szegedi SC 463 R.
Seprűcirokból a Szegedi 185, a Jumak, a Szegedi Szlovák, a Szegedi 1023 és a Dia fajták biztosítják a választékot. A termesztés sikere, a megtermelt cirokszakáll minősége nemcsak a választott fajtától és a jó minőségű vetőmagtól függ, hanem (mint arra az elmúlt évek szélsőséges időjárása rámutatott) a technológia pontos betartásától is. A seprűcirok esetében különösen a megfelelő vetésidőre és tőszámra kell ügyelni.
A szegedi Gabonatermesztési Kutató Kht. a részletes fajtaajánlatokat a több termőhelyen végzett szakszerű kísérletek, agrotechnikai vizsgálatok, valamint az országos és esetenként nemzetközi tesztelő hálózatban született megbízható eredmények birtokában alakítja ki. A Kht. a minősített fajták köztermesztésbe vonásával egyidőben, fajtaspecifikus agrotechnikai útmutatóval is ellátja a termelőket.
Forrás: Agrárágazat