Minden a hibiszkusz teleltetéséről

A hibiszkusz teleltetése – Profi tippek szakértőktől

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes

A hibiszkusz különleges szépségével hamar belopta magát a kertbarátok szívébe. Nyáron szabadon tartható, télen viszont a hideg miatt védelemre szorul, nézzük, mit kell tennünk, ha beköszönt a hűvösebb idő! 

A hibiszkusz sikeres teleltetése

A hibiszkusz teleltetése - A hibiszkuszról röviden

A hibiszkusz vagy mályvacserje eredetileg Ázsiából származik, Európába az 1500-as évek végén került, Jean Robin ültette először a párizsi királyi füvészkertbe. A hibiszkusz fajainak többsége a trópusokon, szubtrópuson, illetve a meleg mérsékelt éghajlatú területeken él, ebből is következik, hogy a mi klímánkat nem szereti annyira a hidegebb évszakokban. Egy korábbi cikkemben részletesen elmondtam mindent a hibiszkusz ültetésével, gondozásával, nevelésével, és szaporításával kapcsolatban (kattintsatok ide, ha el szeretnétek olvasni), így ezekre most nem térnék ki, nézzük inkább cikkem eredeti témáját, ami nem más, mint a hibiszkusz sikeres teleltetése!

A hibiszkusz teleltetése – Az időpont

Általában már szeptember vége felé gondolnunk kell a hibiszkuszra, mivel nem igazán bírja elviselni a 10-12 Celsius foknál hűvösebbet. A hőmérsékletet pedig ne nappal, hanem éjszaka nézzétek, mivel hiába van napközben 20 fok, ha éjjel lesüllyed a hőmérséklet 7 fok alá! A teleltetés első lépése, hogy átnézzük a növény, ha találunk rajta kártevőt, akkor védekezzünk a megfelelő módon ellenük. Ezután vágjuk le az elhalt, elszáradt növényi részeket, illetve, ha túlra nagyra nőtt, akkor kicsit vágjuk vissza. 

hirdetes

A hibiszkusz teleltetése – Szobában lehetséges?

A válasz röviden: igen, de azért mondanék még pár fontos dolgot erről! Ha ideális körülmények között tartjuk a hibiszkuszt télen, akkor a lombjét megtartja és még növekedni is – viszont ennek van egy hátránya is: nyáron kevesebb virágot fog hozni! Éppen ezért érdemesebb hűvösebb helyre tennünk a hibiszkuszt, 15-18 fok már megfelel a számára. Ha esetleg elkezdene sárgulni és lehullani a levele, akkor sem kell kétségbeesnünk, vizsgáljuk meg a növény hajtásait, és ha egészségesek, élettel telinek tűnnek, akkor nincs dolgunk a növénnyel. A sárgulás oka lehet egyébként a tápanyaghiány, ugyanakkor érdemes levéltetvek, takácsatkák után is kutatni. 

A hibiszkusz teleltetése – Mit kell tennünk télen?

Öntözzük mértékkel (ne hagyjuk kiszáradni), tápoldatozni viszont egyáltalán nem szükséges a hibiszkuszt, és biztosítsuk számára a 15-18 fokos hőmérsékletet és a fényt. Tavasszal, ha szükséges, ültessük át nagyobb edénybe, a vesszőit pedig alaposan metsszük vissza, ügyelve arra, hogy kompakt, csinos korona alakuljon ki. A fagyok elmúltával mehet is vissza a jól megszokott helyére (világos, vagy félárnyékos kertrészbe), öntözzük bőven, és tápoldatozzuk hetente-kéthetente. Remélem, hogy tudtam nektek segíteni a hibiszkusz teleltetését illetően, kérlek, segítsétek munkámat egy szavazattal! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

2006. évi CVII. törvény

a géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény módosításáról 1. §... Tovább

mágneses magtisztító (trifolin gép)

a lucerna és a lóhere gyommagvaitól való megtisztítás eszköze. Működése a kultúrmagvak... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növényvédelem