Óvjuk meg a hétpettyes katicákat!

Kertünk legkedvesebb segítője, óvjuk meg a katicákat!

Szélesi Ferenc
hirdetes

Előre leszögezem, még mielőtt valaki letámadna, hogy nem a sokak által gyűlölt harlekin katicáról fog szólni cikkem, hanem kertünk egyik nagy barátjáról, az Agrároldal.hu kabalaállatkájáról, a hétpettyes katicáról, nézzük, miért kellene mindenkinek védeni ezt a hasznos kis bogarat! 

Vigyázzunk a hétpettyes katicákra!

A hétpettyes katicabogár bemutatása

A hétpettyes katicabogár (Coccinella septempunctata) egész Európában elterjedt bogárfaj, szinte minden országban ismerik és szeretik. Ennek pedig az az oka, hogy esztétikussága mellett elképesztően hasznos is.

Az európai kontinensen belül több beceneve is van, Magyarországon leginkább a katica, a katóka, a kata, a tehénke, a bödebogár, valamint a bumbumbácsi névvel találkozhatunk. Érdekesség, hogy még Észak-Amerikába is betelepítették, hasznossága miatt, Magyarországon pedig a 2011-ben elindított Év Rovara kampány első választottja volt. 

A hétpettyes katicanbogár jellemzői

Nevét – gondolom, már kitaláltátok – onnan kapta, hogy a piros szárnyfedőit összesen hét, fedőnként 3,5 fekete petty díszíti. A hétpettyes katicabogár feje és tora fekete, azonban mindkét testtáján található két fehér folt. Csápjai, csakúgy mint rokonaié, bunkós végűek. A kifejlett egyedek mindössze 6-8 milliméter hosszúságúak, alakjuk jellegzetes bogárhátú. A lárvák teste rücskös, hernyószerű, viszont jól kifejlett, hat ízeltlábbak rendelkeznek. Színe alapvetően szürke vagy fekete, amit sárgás foltok tarkítanak. 

hirdetes

A hétpettyes katicabogár életmódja

Szinte mindenhol találkozhatunk vele, ahol van növény, és rajta élősködő tetű – éppen ezért is olyan hasznos ez a bogárfaj. A hétpettyes katicabogár tavasszal rakja le a levelek fonákjára a petéket (maximum 400-at), melyek egy héten belül ki is kelnek.

A ragadozó lárvák nagyon mozgékonyak, négy vedlés után bábozódnak be végül, de az utolsó lárvabőr még rajtuk marad védekezésképpen. A lárvák 10-30 nap alatt fejlődnek ki, hőmérséklettől és táplálékkínálattól függően, és 3-17 napot töltenek bábként. Ha a teljes átalakulás gyors, akkor esély van arra is, hogy egy hónapra rá egy második generáció jelenjen meg egy éven belül. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-27

Hidegágy készítése egyszerűen: kezdjük el hamarabb a palántanevelést

A hidegágy kiváló megoldás arra, hogy már kora tavasszal, akár hetekkel a szabadföldi vetés előtt elkezdjük a növények nevelését. Ismerd meg a lépéseket!

2024-11-28

A csipkebogyó hatásai: ismerd meg jótékony és kevésbé előnyös hatásait

A csipkebogyó hatásai lenyűgözőek! Fedezd fel, hogyan támogatja az egészségedet, és ismerd meg azokat az apró tényezőket is, amelyekre érdemes odafigyelned.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-27

Mikulásvirág tápoldat házilag: egyszerű megoldások a konyhából

A Mikulásvirág tápoldat elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád – a konyhádban már meglévő alapanyagokkal tarthatod életben és gyönyörűen a növényedet!

2024-11-26

Toboz díszek házilag: karácsonyfadísz, koszorú és angyalka egyszerűen

A toboz díszek házilag készítve nemcsak gyönyörűek és egyediek, hanem az alkotás örömét is hordozzák – hozz létre természetes és varázslatos dekorációkat.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

Lantlevelű fikusz gondozása, szaporítása és elágaztatása egyszerűen

A lantlevelű fikusz impozáns megjelenésével és leveleivel bármely otthon ékessége. Tudd meg, hogyan gondozhatod, szaporíthatod és formázhatod egyszerűen.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

deres búzafű (Agropyron intermedium [Host.] P.

a —>pázsitfüvek család tagja. Rostos, durva szálú, magasra növő szálfű... Tovább

biotikus tényezők

az élőlények egymás közötti kapcsolatai (fajon belüliek és fajok közöttiek) folyamán... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Házi kert kert