A Hegyes-tű Monoszló és Zánka között található Balaton-felvidéken, a Káli-medence keleti peremén. A Balaton egyik leggyönyörűbb látnivalója. A hegy tetejéről csodás kilátásunk van a Balatonra. Nem véletlenül az egyik legnépszerűbb kirándulóhely a Balaton környékén.
Hegyestű kialakulása
A Hegyestű egy vulkán kürtőjének a maradványa. A jellegzetes kinézetét, az úgy nevezett balzatoszlopok adják. Amik egy több millió évvel ezelőtti vulkánkitörés során keletkeztek, méghozzá úgy, hogy az egykori kürtőben a földfelszín felé törő, bazaltos összetételű magma megrekedt, és a kihűlése során öt- és hatszögletű, 20–40 cm átmérőjű bazaltoszlopokká szilárdult meg.
A hegy alsóbb részein észrevehetünk „kukoricaköves” bazaltot, ami az egykori vulkáni gőzök és gázok helye volt.
Hegyestű történetéről
1930-as évektől egy kőbánya működött itt, aminek köszönhetően belátást kaphatunk a hegybe, így láthatjuk a hegy nagyon különös és egyben bizarr a belsejét. A kőbánya 1970-ben zárta be a kapuit, mert sokan tüntettek ellene, de még így is sikerült a fél hegyoldalt lefejteniük. Így ezután megszűnt a bazalt kitermelés a Hegyestűn.
Érdekességek a Hegyestűről
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén helyezkedik el, a bányászat befejezte után nyilvánították védett területté az ott lévő élővilágot.
Magassága közel 340 méter, a csúcsára egy lépcsőn tudunk feljutni, egy tanösvényen keresztül. A hegycsúcsról lenyűgöző a kilátás!
A hegy bazaltorgonái elképesztő látványt nyújtanak az idelátogatóknak. Itthon máshol nem is találkozhatunk ilyen különlegességgel.
Az egykor itt működő kőbánya épülete mára már egy bemutatóhely központja lett. Érdemes ellátogatni, mert különleges programokkal várják a látogatókat.
A hegy közelében egy kőpark is található, amit a dunántúli kőzetekből állítottak össze.
Hegyestű megközelítése
Zánka felől autóval nagyjából egy 10 perces út, a Hegyestű előtt találunk egy parkolót is.
Ha viszont gyalog szeretnénk menni, akkor Zánkáról indulva a sárga sávos turistajelzést szükséges követni, Monoszlóról indulva pedig a sárga sávos mellett a kék háromszög jelzéseket kövessük.
Nézd meg ezen a videón, hogy valóban milyen szép a Hegyestű!