Régen vulkán volt, mára egy igazi különlegesség lett a Hegyestű

Ismerd meg a különleges Hegyestűt

AN
hirdetes

A Hegyes-tű Monoszló és Zánka között található Balaton-felvidéken, a Káli-medence keleti peremén. A Balaton egyik leggyönyörűbb látnivalója. A hegy tetejéről csodás kilátásunk van a Balatonra. Nem véletlenül az egyik legnépszerűbb kirándulóhely a Balaton környékén.

Ismerd meg a különleges hegyet

 

Hegyestű kialakulása

A Hegyestű egy vulkán kürtőjének a maradványa. A jellegzetes kinézetét, az úgy nevezett balzatoszlopok adják. Amik egy több millió évvel ezelőtti vulkánkitörés során keletkeztek, méghozzá úgy, hogy az egykori kürtőben a földfelszín felé törő, bazaltos összetételű magma megrekedt, és a kihűlése során öt- és hatszögletű, 20–40 cm átmérőjű bazaltoszlopokká szilárdult meg.

A hegy alsóbb részein észrevehetünk „kukoricaköves” bazaltot, ami az egykori vulkáni gőzök és gázok helye volt.

 

Hegyestű történetéről

1930-as évektől egy kőbánya működött itt, aminek köszönhetően belátást kaphatunk a hegybe, így láthatjuk a hegy nagyon különös és egyben bizarr a belsejét. A kőbánya 1970-ben zárta be a kapuit, mert sokan tüntettek ellene, de még így is sikerült a fél hegyoldalt lefejteniük. Így ezután megszűnt a bazalt kitermelés a Hegyestűn.

hirdetes

Érdekességek a Hegyestűről

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén helyezkedik el, a bányászat befejezte után nyilvánították védett területté az ott lévő élővilágot.

Magassága közel 340 méter, a csúcsára egy lépcsőn tudunk feljutni, egy tanösvényen keresztül. A hegycsúcsról lenyűgöző a kilátás!

A hegy bazaltorgonái elképesztő látványt nyújtanak az idelátogatóknak. Itthon máshol nem is találkozhatunk ilyen különlegességgel.

Az egykor itt működő kőbánya épülete mára már egy bemutatóhely központja lett. Érdemes ellátogatni, mert különleges programokkal várják a látogatókat.

A hegy közelében egy kőpark is található, amit a dunántúli kőzetekből állítottak össze.

 

 

Hegyestű megközelítése

Zánka felől autóval nagyjából egy 10 perces út, a Hegyestű előtt találunk egy parkolót is.

Ha viszont gyalog szeretnénk menni, akkor Zánkáról indulva a sárga sávos turistajelzést szükséges követni, Monoszlóról indulva pedig a sárga sávos mellett a kék háromszög jelzéseket kövessük.

 

Nézd meg ezen a videón, hogy valóban milyen szép a Hegyestű!

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-08-03

Agrár rövid hírek a közelmúltból: a talaj, a kukorica, az aratás és más érdekes témák

Agrár hírek a közelmúlt néhány aktualitásával kapcsolatban. Az agrárium világában számos érdekes és izgalmas esemény történt a közelmúltban. Olvasd el most!

2024-07-12

Egyre forróbb nyarak és a klímaváltozás hatása a magyar mezőgazdaságra

A klímaváltozás Magyarországon egyre érezhetőbb hatásokkal jár. Az elmúlt években az extrém hőség és hőhullámok kihívás elé állítják a mezőgazdaságot is.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Rovarölo Basudin 5 G

Jól ismert talajfertőtlenítő szer pajorok, drótférgek és egyéb talajlakó kártevők... Tovább

antitranszspiráns

párolgáscsökkentő készítmény. Különösen a fiatal, palántázott növényeknek fontos, hogy... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Környezetvédelem Tudomány