Most már nem csak az embereket bosszantják ezek a kis élőlények, a kutyák sincsenek biztonságban, sokkoló, mi található a kutya szájában, olvasd el cikkünket és nézd meg a saját kutyusod száját is mindenképp!
Az Ázsiából érkező harlekinkaticák az Egyesült Államokban és Európában is hatalmas gondokat okoznak. Magyarországra nagyjából 6-7 éve kerültek be ezek a kis állatkák, akik nagy problémát jelentenek, ugyanis képesek ellepni az egész házat. A harlekinkatica levéltetvekkel és pajzstetvekkel táplálkozik elsősorban, jelentős mennyiségű tetűt fogyasztanak el minden nap.
Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatásosan a harlekinkaticák ellen, korábbi cikkünket ide kattintva érheted el!
Először az 1960-as években találkoztak velük Európában, ezután viszont rettenetes mértékben szaporodtak el. Az első magyarországi példányt 2008-ban találták Szigetszentmiklóson, ezután viszont nagyjából két év alatt elözönlötték Hazánkat, sok helyen az őshonos katicafajtákat is háttérbe szorították.
Terjedési útvonalukat vizsgálva megállapították, hogy valószínűleg Ausztriából érkeztek hozzánk, ezután viszont már 2009-ben találkoztak az állatokkal Romániában, Ukrajnában és Szerbiában is. A következő oldalon megtudhatod, hogyan ismerheted fel a harlekinkaticákat!
Egy Kansasben élő gazdi lett figyelmes arra, hogy kutyusa napok óta lehangolt állapotban van, és még enni sem hajlandó. A gazdi megvizsgálta a kutyust, kívül nem látott rajta semmi különöset, amikor azonban kinyitotta a száját, sokkoló felfedezést tett. A szájában ugyanis csak úgy nyüzsögtek a harlekinkaticák, meg sem lehetett számolni, hogy mennyien vannak. Hihetetlen, hogy egy kutya szájában próbálják átvészelni a telet….
Egy állatorvos elmondta, hogy sajnos nem ez volt az első ilyen eset, figyelmeztet minden gazdit, nem árt, ha minden nap átnézi mindenki a kutyusát. A legszembetűnőbb tünet az étvágytalanság, a levertség, a nyáladzás, illetve a száj habzása, ha bármelyik jelentkezik, azonnal át kell nézni a kutyust és állatorvoshoz kell fordulni.
A harlekinkaticák fájdalmas harapásaikkal fekélyeket okoznak a szájpadláson és a nyelven egyaránt, fontos, hogy minél hamarabb észrevegyük a jelenlétüket, mert később sokkal nehezebb eltávolítani ezeket a rovarokat!
A kifejlett állat-imágó- 5-8 milliméter hosszú, 4-7 milliméter széles, általában nagyobbak, mint a hazai katicafajok. Testalakja ovális. Színezete és mintázata rendkívül változó, hazánkban három változata terjedt el
- forma succinea: szárnyfedőjének alapszíne sárgás vagy vöröses 0-20 fekete folttal, ezek a foltok egészen nagyok is lehetnek, az előtoron általában világos alapon fekete M-alakú mintázatáról ismerhetjük fel;
- forma spectabilis: szárnyfedői feketék, 4 vörös folttal. Ez a forma hasonlít a kétpettyes katica sötét változatára, azonban piros foltjai sohasem érik el a szárnyfedők felső szegélyét. A fejen háromszögletű fehér folt található;
- forma conspicua: szárnyfedői feketék, 2 piros folttal. Melyek közepén fekete pont vagy folt lehet. Ezek a mintázat a legritkábban előforduló Európában.
A következő oldalon elmondom, mire kell figyelnünk a kutyák kapcsán!