Hamu felhasználása kártevők ellen
Mint mondtam az előbb, a fahamuban sókat találhatunk, ezek pedig segítenek a kártevők elleni harcban. A legegyszerűbb megoldást a hamu jelenti házas-, és házatlan csigák, illetve egyéb gerinctelen puhatestű ellen. Nincs más dolgunk, csak a növények köré szórni belőle, és ezt mindig pótolni, ha csapadék éri – ezt is említette ugyebár, a nedvesség kivonja a sót a hamuból.
Említettem továbbá azt is, hogy a hamu lúgos, ebből adódóan segítségével módosítani tudjuk a talaj pH-értékét – a hamu növeli az értéket, azáltal, hogy csökkenti a savasságát. Ezért viszont arra oda kell figyelnünk, hogy trágyázásra ne használjuk a kifejezetten savas közeget kedvelő növényeink közvetlen közelében!
A hamu további felhasználása a kertben
A hamut télen is használhatjuk, szintén a már említett sótartalma miatt alkalmazzuk utak, járdák jégmentesítésére! A hátránya az, hogy a cipő talpára rátapadt. A fahamu nemcsak a csigák ellen véd, hanem a levéltetvek és a pajzstetvek ellen is hatásos! Lombhullás után érdemes a fák törzsét és vastagabb ágait fahamuval beszórni, és azonnal el fognak pusztulni a kártevők.
Elköltöztethetjük a hamu segítségével a hangyákat is: nincs más dolgunk, mint egy kupac hamut tenni a hangyabolyra, a hatás nem marad el. Egyéb kártevők ellen is hasznos, érdemes a pincék, sufnik sarkaiba szórni egy-egy kisebb kupaccal belőle, ugyanis elűzi az egereket, patkányokat és a csótányokat. Fahamuval védhetjük házi kedvenceinket is, ecettel és hamuval keverjünk ki egy kenhető masszát, és dörzsöljük át vele a kutyát/macskát – ez a módszer elriasztja a bolhákat, tetveket és még a kullancsokat is!
Hamu, amit ne használjunk!
Cikkünk leginkább a fahamuról szólt, de el kell mondanom, hogy van olyan hamu is, amit nem szabad használni: ez pedig a szénből származó hamu, ez ugyanis toxinokat tartalmaz. A fahamut ezzel szemben bátran alkalmazhatjuk, sok sikert mindenkinek ehhez!