Minden, amit a gyűszűvirágról tudni kell

Minden, amit a gyűszűvirágról tudni érdemes

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
hirdetes

A gyűszűvirágokat (Digitalis) sokan a kertek legszebb virágai közé sorolják, méghozzá nem is véletlenül. A magas, vékony növények szárait harangformájú, színes virágok serege fedi, egymás mellé ültetve pedig igazi vizuális parádét kínálnak gondos gazdáiknak. A legtöbb gyűszűvirág kétnyári, de némelyikük bizonyos éghajlatokon évelőként is nevelhető. A következőkben erről a hétköznapi, mégis különlegesen szép virágról lesz szó, mielőtt azonban belekezdenénk, fontos leszögezni, hogy a gyűszűvirágok erősen mérgező növények, ezért egyrészt bánj velük óvatosan, másrészt ne tartod őket olyan helyeken, ahol a háziállatok vagy a gyerekek hozzájuk férhetnek!

A csodálatos gyűszűvirág

A gyűszűvirág gondozása

A gyűszűvirágok legismertebb fajtája a piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea), és a legtöbb fajta – mint említettük a kétnyáriak táborát erősíti. Az első évben a növény tőlevélrózsás leveleket növeszt a talaj közelében, a második (és egyben utolsó) évben pedig kinő a szára, amin végül a virágok is megjelennek. Ideális körülmények között a gyűszűvirág ennél tovább is képes életben maradni, és további 1-2 évig is virágokat hoz majd az alapvető „kétnyári” élettartamán túl. A legtovább általában a sárga gyűszűvirágok (Digitalis grandiflora) bírják.

A gyűszűvirág virágai tölcsérformájúak, és gyakran foltok díszítik őket – színük lehet lila, sárga, fehér, piros, illetve rózsaszín is (a fehéreket előszeretettel használják holdkertekben). A nyár elején, melegebb éghajlatokon pedig már tavasszal jelennek meg. Magasságuk (60-150 cm) miatt a gyűszűvirágokat inkább a virágágyások hátsóbb rétegeibe szokás ültetni. Ha a világ egy olyan pontján élsz, ahol kolibrik is előfordulnak, előszeretettel járnak majd rá gyűszűvirágaidra. Érdekesség: A gyűszűvirágok latin neve (Digitalis) arra utal, hogy virágaik mérete szinte tökéletes arra, hogy az ember beléjük csúsztassa egy ujját. Maga a Digitalis név nagyjából azt jelenti, hogy „egy ujj méretének lemérése”.

hirdetes

A gyűszűvirág fényigénye

A gyűszűvirágok teljesen napos vagy félárnyékos területeken is megélnek. A kifejlett példányok jobban tűrik az árnyékot, de közvetlen napfény nélkül még ők sem képesek jól teljesíteni. Hazánkban érdemes inkább több napfényt biztosítani neki, mint kevesebbet.

A gyűszűvirág öntözése

Mint sok más növény, úgy a gyűszűvirág is érzékeny a túlöntözésre, mert könnyedén kirohadhat. Fontos, hogy jó vízelvezetésű talajba kerüljön, ami inkább nyirkos legyen, mint átázott. Ha az időjárás nem biztosít nekik hetente legalább 2,5 cm vizet, vagy ha a talaj felső 5 centije száraz, akkor gondoskodj te az öntözésükről.

Hőmérséklet és páratartalom

A gyűszűvirágok hűvösebb területeket kedvelik (4-10 USDA zóna között hidegtűrők), és ha a hőmérséklet 32°C fölé emelkedik, akkor fennáll a hervadás veszélye. Páratartalom terén nem kifejezetten kényesek, ugyanis Észak-Amerikában és Európában őshonosak, amikre nem feltétlenül jellemző magas páratartalom. A magvak 21-26°C között indulnak csírázásnak. Ügyelj rá, hogy jól szellőző helyre kerüljenek, és hagyj köztük elegendő helyet a légmozgás biztosítása érdekében.

A gyűszűvirág trágyázása

Ha hűvösebb területeken szeretnéd nevelni őket (4-es és hidegebb USDA zónákban), a tél beállta előtt vigyél fel úgy 7,5 cm talajtakarót, hogy megvédd virágaidat a hidegtől. Ezt követően tavasszal 2,5 cm-nyi komposztot is teríts el körülöttük, hogy némi kezdőlöketet adj nekik az ébredezéshez. Ehhez érdemes egy kismaréknyi lassan felszívódó 5-10-5-ös műtrágyát elszórni virágaid körül, majd megöntözni őket, hogy a tápanyagok elkezdjenek beleszivárogni a talajba.

A gyűszűvirág szaporítása

A szaporítással nem kell külön foglalkoznod, a gyűszűvirágok ugyanis maghullató növények, tehát „automatikusan” gondoskodnak jövő évi megújulásukról.

A gyűszűvirág elhelyezése és metszése

A gyűszűvirágok különféle méretűekre nőnek meg, és ez alapján is kell elrendezni őket. Általánosságban azonban érdemes nagyjából 60 centire helyezni őket egymástól. A magasabb példányokat érdemes kikarózni, hogy a szél ne törje vagy görbítse el őket. Fontos, hogy az elvirágzott virágokat ne metszd le, különben nem fogják tudni elhullajtani magvaikat a következő szezonra.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Rétsági Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Rétság Rákóczi út 20.; Pf. 15. 2651 Magyarország Telefon:... Tovább

ivarérettség

az az életkori szakasz, amikor az állati (és az emberi) szervezet már érett, életképes... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem virág