A gyümölcsfák gondozása és megfelelő télre való felkészítése alapvető fontosságú a jövő évi bőséges termés és a fa hosszú élettartama szempontjából. A hideg időjárás, a hó és a fagyos szél könnyen károsíthatják a gyümölcsfákat, de néhány egyszerű lépés segíthet abban, hogy a fák egészségesek és virágzók maradjanak. Ebben a cikkben 5 lépést mutatunk be, amelyek segítenek a gyümölcsfák télre való felkészítésében.
1. Levélrakás és trágyázás
Ősszel, a fák leveleinek lehullása után, fontos eltávolítani a lehullott leveleket a fa környékéről. Ezek a levelek potenciális kórokozókat és betegségeket hordozhatnak, amelyek télen tovább élhetnek és tavasszal visszatámadhatnak a fára. Ezenkívül a lehullott levelek a gyümölcsfák körül lombtrágyaként is hasznosulhatnak, mivel tápanyagokat szolgáltathatnak a talajnak. Így a trágyázás is elengedhetetlen lépése a fák télre való felkészítésének.
2. Védőburkolat telepítése
A gyümölcsfákat, amennyiben még nem elég erősek, megvédeni a hideg és a fagy ellen rendkívül fontos. Az egyik módja annak, hogy ezt megtegyük, az a védőburkolat telepítése. Védőburkolatok lehetnek speciális textíliák vagy fóliák, amelyeket a fák köré helyezünk. Ezek segítenek megvédeni a fákat a hideg szelektől és a nedvességtől. Ne felejtsük el, hogy a védőburkolatot csak akkor helyezzük el, amikor a fa már teljesen elhullatta leveleit, hogy elkerüljük a penészképződést.
3. Metszés
Az őszi metszés is kulcsfontosságú a gyümölcsfák télre való felkészítésében. A metszés segít megszabadulni a beteg, elhalt vagy gyenge ágaktól, és lehetővé teszi a fák számára, hogy a rendelkezésre álló energiát a megmaradt egészséges ágakra koncentrálják. Ezenkívül a metszés segít a fa koronájának kialakításában is, ami javítja a fény és a levegő áramlását a fán belül, ami hozzájárul a jó egészséghez.
4. Öntözés
Az őszi hónapokban fontos, hogy a fák megkapják a megfelelő mennyiségű vizet a télre való felkészüléshez. Mivel a hideg hónapok alatt a gyümölcsfák nem képesek felszívni a vizet a talajból, fontos, hogy ősszel elegendő vizet biztosítsunk számukra. Egy jól öntözött fa képes jobban ellenállni a hidegnek és a fagynak. Fontos tudni, hogy, a téli nyugalmi állapotban lévő fákat nem kell olyan gyakran öntözni, illetve 4 C fok alatti hőmérséklet, hó, fagy esetében nem szabad locsolni. Reggel érdemes locsolni, hogy a fáknak legyen idejük felszívni a vizet, mielőtt megfagy.
5. Rovarhálók és rágcsálóvédelem
A gyümölcsfák védelme a káros rovarok és rágcsálók ellen is fontos tényező a télre való felkészítés során. Telepítsünk rovarhálókat a fa koronájára, hogy megakadályozzuk a kártevők hozzáférését. Rágcsálók ellen használhatunk csapdákat vagy egyéb védelmi eszközöket, hogy megvédjük a gyümölcsfát a károktól.