A gyümölcsbokrok telepítése minden szempontból tökéletes választás, mivel ezek a bogyósok nem igényelnek nagy helyet, gyorsan termőre fordulnak, és isteni finom, vitaminokban és tápanyagokban gazdag forrást jelentenek számunkra. Nézzük, mely fajtákat érdemes választatunk, és mit kell tudnunk a telepítésükről!
A gyümölcsbokrok telepítésének előnyei
Először is azt emelném ki, hogy a gyümölcsbokrok kisméretű kertben is nagyon jól érzik magukat, tehát, ott is lehet velük próbálkozni, ahol egy közepes-, vagy viszonylag nagyméretű gyümölcsfa ültetésére, gondozására nincs lehetőség. Ugyanakkor nemcsak ez az előnyük, hanem az is, hogy gyorsan termőre fordulnak, ráadásul gondozásuk, nevelésük kevesebb gondot igényel.
A gyümölcsbokrok termései isteni finomak és tele vannak különféle vitaminokkal, antioxidánsokkal, illetve ásványi anyagokkal. Fogyaszthatjuk őket frissen, vagy fagyasztva, de készíthetünk belőlük lekvárt, szörpöt, gyümölcsbort, teát és még sok minden mást is. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a gyümölcsbokrok ültetését őszre érdemes időzíteni, ez az időszak a legideálisabb. Na, de nézzük is külön-külön, mit kell tudni a telepítésükről!
Gyümölcsbokrok telepítése – A málna
Kezdjük is a sort az egyik legkedveltebb finomsággal, ami pediglen a málna! Ennek a gyümölcsbokornak a termése nem sokat változott a vad fajtához képest, ebből adódóan ott érzi magát a legjobban, ahol meg vannak számára teremtve azok a körülmények, amik hasonlóak a természeteshez. Válasszunk számára félárnyékos, hűvösebb területet, ültessük enyhén savas, laza, gyom-, és pajormentes talajba. A málna termesztéséről és a málna metszéséről korábban már ejtettünk szót, ezért most erre nem térek ki külön.
Gyümölcsbokrok telepítése – A szeder
Találkozhatunk vele erdőszéleken, de egy kis odafigyeléssel eredményesen termeszthető a házikertben is. Melegigényes, ezért érdemes meleg, napos helyre ültetni, lehetőség szerint válasszunk számára déli lejtésű, homokos területet. Érdekesség, hogy a napon beérő gyümölcsei sokkal édesebbek és gazdagabbak a jótékonyhatóanyagokban.
Agyagos talajba való ültetés nem javasolt, és telepítés során szükséges gazdagítani a talajt humusszal, ugyanis a tápanyagban gazdag ültetőközeget hálálja meg a legjobban. A szedret ültethetjük ősszel és tavasszal egyaránt, arra viszont figyeljünk, hogy szüksége lesz támrendszerre, mivel könnyedén elburjánzanak az indái. A szeder gondozásáról ide kattintva tudhattok meg több mindent! A következő oldalon pedig bemutatom a többi gyümölcstermő bokrot is, érdemes lapozni egyet!