Melyik kertész ne álmodozna arról, hogy valahányszor kilép kertjébe, finomabbnál finomabb gyümölcsök és bogyók veszik körül? Sajnos ez a lehetőség nem adatik meg mindenkinek, különösen azoknak, akik minimális hellyel kénytelenek gazdálkodni, például egy város kellős közepén. Az ilyen esetekre kínálnak megoldást a növénytartók. A kertészkedés e formája egyáltalán nem új koncepció, és mi is írtunk már egy remek kis útmutatót a növénytartós kertészkedéshez, azonban nem árt azt is tudni, hogy milyen gyümölcsök termeszthetők meg ezzel a módszerrel. A következő cikk pontosan erről szól!
Eper
Az eper egy kiváló növénytartós gyümölcs, ugyanis évelő, így hát csak egyszer kell elültetni, és felnevelni. A melegebb évszakokban kint lehet tartani, télire pedig elég csak bevinni a házba, hogy a fagy el ne pusztítsa a gyökereiket. Ez a növénytartós kertészkedés egyik legnagyobb előnye. Ha epret szeretnél, akkor válassz folytontermő változatokat válassz, hogy egy termőidőszakban akár kétszer is szüretelhess róluk (általában egyszer nyár elején és egyszer nyár végén). Ez a kis eltérés a két szüreti időszak között azt is biztosítja, hogy ne kelljen egyszerre túl sok terméssel foglalkoznod, amikkel aztán nem tudnál mit kezdeni. Egy legalább 45cm átmérőjű növénytartóba durván 10-12 eper fér el. Biztosíts nekik jó vízelvezetést, és napi 8 óra közvetlen napfényt.
Kék áfonya
A kék áfonyák szintén kiválóak növénytartókban, de legalább két példányra van szükséged belőlük, hogy egy elfogadható méretű szüreted legyen. A kék áfonya júniustól augusztusig terem. Ezt a növényt egy 55cm átmérőjű, 45cm mély tartóba ültesd, tőzegalapú, savas talajba.
Füge
A füge egy hazai kertekben ritkábban emlegetett gyümölcs, de remekül passzol növénytartókba. Elég, ha egy 40cm átmérőjű tárolót szerzel fügédnek, és a talajjal kapcsolatban nincs semmilyen igényük azon kívül, hogy jól elvezesse a vizet. A jó terméshez mindenképpen sok-sok napfényre van szükségük, és a forróbb időszakokban napi szintű öntözést igényelnek majd, elvégre ilyenkor a párolgás is gyorsabb a növénytartókban.
Paradicsom
Habár a szakácsok között a paradicsom a zöldségek táborát erősíti, tudományos szempontból mindenképpen egy gyümölcsről van szó, tehát itt is megemlítjük! A paradicsomok is ideálisak a növénytartós termesztésre, de – akárcsak a kertben – a cserépben is szükségük lesz valamilyen támasztékra, például egy kisebb karóra. Ha elég nagy tartót találsz nekik, akkor lényegében ugyan úgy kell bánni velük, mintha a kertben lennének (habár elképzelhető, hogy valamivel több vízre lesz szükségük).
Ananász
Az ananász házi termesztése messze nem olyan nehéz, mint sokan hinnék. Nincs más dolgod, mint levágni a gyümölcs „koronáját”, vízbe áztatni, majd elültetni egy méretes növénytartóban. A folyamat részletes leírásáért olvasd el ezt az útmutatót: ananász termesztése otthon!
Kantalup dinnye
A kantalup dinnyéhez egy nagyméretű növénytartóra lesz szükséged. Amire jobban oda kell figyelned, hogy kell melléjük egy lugas, amire felkapaszkodhatnak.
Banán
Aki látott már egzotikusabb vidékeken forgatott filmeket (vagy járt már ilyen helyen), az tudja, hogy a banánfák nem éppen kistermetű növények, de szerencsére léteznek törpe változatok is, amelyek pont ideálisak növénytartós neveléshez. A banán évelő, ezért csak egyszer kell elöltetni, utána pedig már csak a visszametszéssel kell foglalkozni, illetve ügyelni arra, hogy amikor az idő lehűl, bekerüljön a házba/lakásba. Természetesen egy fából még egy törpe változat sem igazán kicsi, ezért egy nagyobb növénytartóra lesz szükséged, ami vízelvezetést is biztosít a bele helyezett talajnak. Ha elég meleget tudsz biztosítani neki, akkor többé nem kell majd a boltba menned banánért! A következő oldalon folytatom!
Fotó forrása: balconygardenweb.com