Borsó
A borsók gyorsan növő hideg évszaki zöldségek, amelyek a legtöbb konyha alapvető hozzávalóinak számítanak (ráadásul akár nyersen is fogyaszthatók). A borsók nem csupán egyszerűen termeszthetők, minden évben bőséges termést is hoznak, ha megfelelő körülmények között tartják őket. Mivel főleg függőlegesen terjeszkednek, így a helyhiány sem feltétlenül jelent gondot számukra. A napi ajánlott C-vitamin adag egyharmada, és három grammnyi rost található meg egyetlen bögrényi borsóban. Hihetetlenül jól tűrik a hideget – képesek akár -40°C-os talajban is kicsírázni, azonban nem viselik jól a száraz, forró időt.
Szivárvány mángold
A mángold a céklák és a spenót rokona – mind a libatopformák családjába tartoznak. A szivárvány mángold nem csupán A, C, és E-vitaminokban gazdag, de többek között rengeteg cinket és mangánt is tartalmaz. Különösen strapabíró, így termesztése nagyon egyszerű, ráadásul a szüretelésig pompás színeivel tarkítja a kertet. Érdemes kora tavasszal elültetni, hogy az egész szezonban szüretelhető legyen.
Mustár
A csípős, fűszeres mustárlevelek bármilyen saláta ízvilágát képesek feldobni. Meglehetősen gyorsan nőnek – napos helyen, tápanyagokban gazdag, nyirkos talajban akár négy héttel az ültetés után is szüretelhetők, amikor a levelek elérik 15-20 cm-t. Ha ennél is nagyobb leveleket szeretnél, akkor további két hét türelemmel lényegesen nagyobb hozamú szüretelést tarthatsz. A mustárleveleket A, C, és K-vitamin tartalmuk miatt emelnénk ki, de nagyszerű folsavforrások is, az antioxidáns hatásról már nem is beszélve.
Bordáskel
A bordáskel nem szerepelne listánkon, ha nem tartozna a legegészségesebb zöldek közé. Kellemes ízt és textúrát kölcsönöznek a sültes szószoknak, persze természetesen salátákban és levesekben is felhasználhatók. Több A-vitamint tartalmaz, mint bármely más káposztaféle, és a C és K-vitaminok mellett nagy mennyiségű béta-karotint is rejteget magában. A felsorolás azonban itt még itt sem ér véget: mangán, kálium, magnézium és kalciumtartalma is jelentős. Általában a szezon elején szokás elültetni, de a nyár végén is ültethető belőle egy második adag, ami ősz végére szüretelhetővé válik. Átlagosan 45-50 napra van szükségük, hogy szüretelhetővé váljanak – a leveleket nagyjából 7,5 cm-es formájukban ajánlott levágni, de persze kivárhatod, hogy az egész zöldség megérjen, és a terméssel együtt is szüretelheted őket.
Zöldhagyma
A zöldhagymák tele vannak egészséges anyagokkal – több bennük a rost, a C-vitamin, és a kálium, mint a közönséges hagymákban. Különös képességük, hogy segítenek a tüdő, és száj rákos megbetegedései elleni védelemben, illetve emellett csökkentik a vérnyomást és a koleszterinszintet is. Nyersen, és többféleképpen elkészítve is fogyaszthatók.
Saláta
Nincs is jobb egy friss, finom salátánál. Ha ilyen zöldségeket szeretnél termeszteni a kertedbe, akkor a legnehezebb feladat a választás lesz, ugyanis temérdek változata létezik. Szerencsére mindegyik fajtája egyszerűen nevelhető, és egészséges is. 3-4 héten belül szüretelhetők, ha megfelelő körülmények között tartják őket – leginkább a tavaszi és az őszi hűvösebb időt szeretik.
Pitypang
A pitypangokat sokan gazként kezelik, pedig valójában nagyon egészségesek és táplálók, így hatalmas hiba küzdeni ellenük. Tele vannak antioxidánsokkal, és A-vitaminnal (béta-karotin formájában), és C-vitaminnal is. Kiváló vas- és kalciumforrások, de nem hiányzik belőlük a réz, a mangán, a foszfor, a kálium, és a magnézium sem. A pitypangok termesztésével nem igazán kell foglalkozni – meglehet, hogy udvarod, vagy kerted így is tele van velük. Ezek valószínűleg közönséges pitypangok, amelyek egészségesek ugyan, de kissé keserűek is, mint néhány más fajta.