Kúszónövények a kertedbe - Milyen gyors növésű kúszónövényt ültessek kertembe? Ismerd meg ezt a 12 kúszónövényt

Gyorsan növő kúszónövények a kert csinosításához

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Frissítve: 2024.07.05
Frissítette: SzT
hirdetes

Bemutatjuk a leggyorsabban növő kúszónövényeket, amiknek ott a helyük a ti kertetekben is, csodálatosan szép mindegyik, én nem is tudom, melyik tetszik a legjobban! Neked melyik lesz a kedvenced? 

Ezeknek a kúszónövényeknek helye van a kertedben!

Ha idén szeretnéd valami igazán látványossal feldobni a portát, akkor borítsd be a kerítéseket és a csupasz falakat néhány mutatós kúszónövénnyel. Ezek a szépségek igazi virágfüggönyt alkotnak az egyébként üres felületeken, és még a legunalmasabb kerteket és udvarokat is képesek feldobni, nem is beszélve az illatukról! A következőkben olyan kúszónövényeket sorolunk fel, amelyek nem csak gyorsan, de meglehetősen nagyra képesek megnőni.

Kúszó hortenzia

A hortenziák szerelmesi biztosan ismerik kedvenc viráguk kúszó változatát. Akik számára még újdonságnak számít, azoknak eláruljuk, hogy ez a mutatós kúszónövény akár 15 méter magasra is képes „felmászni”, ami egy igazán óriási fehér virágfüggönyt jelenthet. A virágokban nyáron gyönyörködhetünk, a levelek ősszel pedig csinos sárga köntösbe öltöztetik a házfalakat.

Trombitacserje

A trombitacserje rendkívül egyszerűen nevelhető, így még a kezdő kertészek is nyugodtan megpróbálkozhatnak vele, ha szeretnék megcsodálni narancssárgás piros virágaikat a nyár folyamán. Egyszerű termeszthetősége abból ered, hogy napos, árnyékos, meleg, hideg és akár száraz körülmények között is képes megmaradni.

hirdetes

Korall lonc

A korall lonc virágai június közepétől egészen szeptemberig illatfelhőbe borítják a portát. Ez a „mozgékony” kúszónövény mindenre rámászik, ami az útjába kerül, és akár egyetlen szezon alatt képes meghódítani egy 3-4,5 méteres rácsot.

Holdvirág

Ez az éjszaka virágzó virágfajta gyönyörű fehér szirmokkal büszkélkedik, amelyek naplementekor nyílnak, és egészen reggelig pompáznak. A virágok nyár közepétől egészen őszig tekinthetők meg, és alkonyatkor szabad szemmel is megfigyelhető látványos kinyílásuk.

Lilaakác

A lilaakác nem csak gyorsan nő, de meglehetősen strapabíró is. Ennek ellenére ajánlott nyirkos, jó vízelvezetésű talajt biztosítani számára a maximális virágzás érdekében (emellett a napfényt is imádja).

Ötlevelű akébia

Ez a kúszónövény 9 méter magasra is megnőhet, virágai pedig fűszeres, csokoládéhoz hasonló illatot áraszt magából.

Csillagjázmin

Ez az illatos örökzöld szívesen mászik meg falakat, kerti oszlopokat és rácsokat is, azonban akár talajtakarónak is lehet használni.

Tapadó vadszőlő

Ha egy igazán gyorsan terjedő faltakaróra vágysz, akkor próbáld ki a tapadó vadszőlőt, amelynek levelei ősszel csodálatos színekben játszanak.

Olasz iszalag

Ez a fajta olyan meleg helyeken ideális alternatíva, ahol a nagyobb virágú iszalag nem képes megmaradni.

Clematis terniflora 

Ez a rendkívül terjeszkedő hajlamú iszalagfajta nem csak magasra (9 méter néhány hónap alatt), hanem szélesre is nő, így biztosítva a teljes takarást. A legtöbb talajtípust és fényviszonyt képes megtűrni.

Közönséges komló

Sokan csak a sör egyik alapanyagaként ismerik, azonban a komló látványos dísze lehet egy kertnek vagy udvarnak is. A nyár közepétől kezdve méretes levelei mellett megjelennek a jellegzetes, tobozokra hasonlító termései (csak a nőnemű egyedeken). Naponta akár 30 cm-t is képesek nőni, legfeljebb általában 7 és fél méteres magasságig.

Siskabab 

Habár ezt a babfajtát a világ több részén is étkezési célokból termesztik, sok kertben és udvarban csupán csak esztétikai szerepet tölt be. Sötét levelei, a nyár közepén megjelenő virágai és őszi babhüvelyei 3-4 hónapnyi pompát kínálnak, 3-4,5 méteres magassággal.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

karusszelszerű fejőállás

a fejési rendszerek közül a mobil fejőállású változat (körforgó fejőberendezés). A... Tovább

ragadozók (Carnivora)

az —>emlősök osztályába tartozó rend. Alakjuk, testnagyságuk változó. Fogazatuk... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem