A deutzia, azaz gyöngyvirágcserje, egy könnyen termeszthető, strapabíró lombhullató cserje, mely gyönyörű rózsaszín vagy fehér virágokkal teszi kellemesebbé a tavaszi kerteket. Több típus is létezik, mindegyik csodálatos!
Mit kell tudni a gyöngyvirágcserjéről?
A gyöngyvirágcserjénk több különböző fajtája létezik, de mind csodálatos. Egyszerűen annyira varázslatosak a virágai, hogy könnyedén szerelembe lehet velük esni. Mutatunk is néhány képet cikkünkben, mert tényleg nem lehet betelni eme gyönyörű virágokkal. Tudni kell, hogy a különböző fajtájú növények mérete jelentősen eltér, vannak egészen pici (60 cm-es) gyöngyvirágcserjék, de 2-3 méter magas növények is, amik ráadásul szélesen terjeszkednek. A gyöngyvirágcserjék kiválóan alkalmasak a kertek szegélyére, de viszonylag rövid az virágzási időszakuk, ezért tavasszal ültessünk alá évelőket és hagymákat, hogy meghosszabbítsuk a szezont. Egyes idősebb gyöngyvirágcserjék vonzó kérgét hoznak létre, és a madarak ezt gyakran leszedik és fészeképítésben használják. A deutziák könnyen termeszthetők, és sokféle termesztési körülményt tolerálnak.
Hogyan ültesd el a gyöngyvirágcserjét?
A gyöngyvirágcserjéket teljes napfénybe érdemes ültetni a maximális virágzás érdekében, valamint a jó vízelvezetésű talajt is külön értékelik. Egyes gyöngyvirágcserjék félárnyékban is túlélnek, de virágzásuk csökken. És ki szeretné, ha ebből a csodás virágból nem lenne elég? Szépek egy erdei stílusú kertben, szegélynövényként és alacsony sövényként is használhatók. A gyöngyvirágcserjék ültetésének legjobb ideje az ősz, hogy elegendő idő legyen a gyökérrendszer kifejlődésére, mielőtt a tavaszi virágzás megkezdődik. Vannak kertészek, akik tavasszal vagy nyáron is ültetnek gyöngyvirágcserjéket, ebben az esetben azonban hetente kell öntözni a cserjét, egészen télig.
Hogyan gondozd a gyöngyvirágcserjét?
Nehéz elhinni, de ezek a csodaszép, és nagyon különleges cserjék tényleg nem igényelnek nagyon extra karbantartást. A legtöbb gyöngyvirágcserje a teljes napfényt részesíti előnyben, de vannak kivételek, egyes fajták, például a „Chardonnay Pearls” jobban bírják a részleges napsütést, mivel virágzásuk megéghet intenzív napon. Fontos még a megfelelő locsolás. Jó vízelvezetésű talajba ültessük őket, és biztosítsunk egyenletes nedvességet, amíg meg nem telepednek. Ha megtelepedett, a természetes csapadék elegendő lehet a növények számára. Kevés káros mellékhatással bírják a szárazságot. A legtöbb gyöngyvirágcserje lombhullató.
A gyöngyvirágcserje metszése
A növény megtelepedése után minden év tavasszal alkalmazz lassú hatóanyag-leadású szemcsés műtrágyát. A jól korhadt szerves anyag talajtakarója, amelyet szintén minden tavasszal alkalmazandó, hozzájárul a talaj egészségéhez. És egy utolsó tipp: ne metsz túl a hortenziákat! Ezeknek a növényeknek természetesen gyönyörű ívelési szokásuk van, amelyet túl sok metszéssel tönkretehetsz. Ha meg kell metszeni őket (az új erő érdekében vagy néhány régi ág eltávolítása érdekében), a legjobb módszer, ha szelektíven csak a legrégebbi ágakat metszed vissza egészen a tövéig. Ez érintetlenül tartja az általános formát, és ösztönzi az új növekedést az alaptól kezdve.