Tüntesd el a gyomokat kertedben sóoldattal

Gyomirtás sóoldattal: Nézd meg, hogyan használhatod a sóoldatot mérgek helyett

MCS, SFV
Frissítve: 2024.06.20
Frissítette: SzT
hirdetes
Így pusztítsd el a gyomokat kertedben sóoldattal

Hogyan végez a só a gyomokkal?

A só (nátrium-klorid) azért olyan veszélyes a gyomokra (és más növényekre), mert kiszárítja őket, illetve megzavarja sejtjeik vízegyensúlyát. Mivel a só vízben jól oldódik, a leghatékonyabban vízben feloldva lehet alkalmazni, mert így a gyomok is könnyebben magukba szívják azon keresztül.

A só minden növényre nézve súlyosan mérgező, ezért kell nagyon óvatosan használni a kertben, az udvaron, és minden olyan helyen, ahol a közelben hasznos növények is nőnek. Kifejezetten célzott alkalmazása javasolt.

Hogyan használd a sót gyomirtásra

A só vízben oldva alkalmazható leghatékonyabban a gyomok ellen. Hogy milyen sűrű oldatot kell készítened, az attól függ, hogy hol szeretnéd alkalmazni azt. Ha például egy kerti ágyásban szeretnél gyomokat irtani, ahol a közelben más, hasznos növények is nőnek, akkor egy gyengébb oldatot érdemes használnod ehhez, só és víz 1:2 arányában.

Ha olyan helyen irtanál gyomot a sóoldattal, ahol nem érdekel a talaj hosszútávú termékenysége (például a járdakövek között, a kocsifeljáró repedéseiben, stb.), ott sokkal erősebb keveréket is készíthetsz, akár 2:1 vagy 3:1 arányban is. Ne felejtsd el, hogy ekkora mennyiségek esetében a só drasztikusan megváltoztatja majd a talaj pH-értékét, és akár sterilizálhatja is azt!

hirdetes

A sóoldatot közvetlenül a gyom leveleire kell felvinni. Ügyelj rá, hogy minél kevesebb sós víz kerüljön a talajba, illetve a környező növényekre. A sóoldatot egy pumpás flakonnal, vagy egy tárolóból kiöntve is alkalmazhatod.

Ha a gyom közelében más növények is vannak, akkor a sóoldat gyomon való használata után öntözd meg alaposan őket tiszta vízzel, hogy kimosd a talajból az esetlegesen beszivárgott sót.

Egyéb nem mérgező gyomirtók, amiket a kertben használhatsz

A gyomok kiirtására többféle nem mérgező gyomirtót is alkalmazhatsz a són kívül. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, tehát nincs olyan közöttük, ami minden helyzetben jó lenne.

A fehérecet is egy ilyen nem mérgező gyomirtó lehet, habár önmagában nem elég hatékony. Azonban ha sóval és vízzel kevered, az ecet segíthet a gyomok kiirtásában. Akárcsak a sima sóoldatot, az ecetes oldatot is óvatosan kell használni, mert megváltoztathatja a talaj pH-értékét, és hosszútávon tönkre is teheti azt.

A tiszta forró víz szintén hatékony lehet, különösen nagyobb területet elfoglaló gyomok ellen. Mivel nem kell hozzá sem só, sem ecet, a talaj összetételét sem zavartja meg. Persze, mivel a forró víz a hasznos növényeknek is árthat, ezt is körültekintően kell alkalmazni a kertben.

Végezetül tüzet is alkalmazhatsz a gyomok ellen, ami szintén méregmentes, és nem teszi tönkre a talajt sem. A tűz azonban többnyire csak a gyomok talaj feletti részét pusztítja el, így a szívósabb példányok gyökerei továbbra is életben maradhatnak, és újra kihajthatnak. A tüzet persze nagyon óvatosan kell alkalmazni a kertben, és érdemes kifejezetten erre a célra készült eszközt beszerezni hozzá.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-06-25

A paradicsom vírusos megbetegedései: a rettegett vírusos és fitoplazmás betegségek

A paradicsom vírusos megbetegedései nem véletlenül rettegettek. Az a baj, hogyha felüti fejét kertünkben, akkor nagyon gyorsan nagyon nagy mértékben elterjed.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ólommérgezés

többnyire míniumtartalmú, —>korrózió elleni alapozófesték lenyalása, a kohók... Tovább

kötések

a sebkötés célja a seb védelme a fertőzéstől, a külső behatásoktól és a... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet kertfenntartás Környezetvédelem növény permetezés