A gyömbérnek számos pozitív hatása van az egészségünkre, és jó hír, hogy otthon is nagyon könnyedén termeszthetsz a bolti csíráztatásával, mutatjuk pontosan hogyan!
Megéri a gyömbér csíráztatása
A gyömbérnek számos pozitív hatása van, amivel egy részletesebb cikkünk is foglalkozik https://www.agraroldal.hu/a-gyomber-pozitiv-hatasai-noe.html, ezen túl pedig számtalan ételt nagyon finoman lehet vele elkészíteni. Az ázsiai receptek fő fűszerezése a gyömbér, ami tényleg nagyon különlegessé varázsolja a fogásokat. Ráadásul a gyömbér gondozása olyannyira egyszerű, hogy még a kezdő kertészek is könnyedén boldogulni fognak vele. A gyömbér kilós ára elég drága a boltokban, akik tényleg nagy gyömbérrajongók, azok biztosan tudják. A gyömbér csíráztatásával rövid időn belül megtérül az ára.
A gyömbér csíráztatásához jó a bolti gyömbér?
A gyömbér csíráztatásához szükséges gyömbérgumókat gyakorlatilag egy egyszerű élelmiszer boltban is beszerezheted, hiszen most szezonja van, így sok helyen árulják, piacokon is érdemes lehet próbálkozni vele. Azonban ha biztosra akarsz menni, a legegészségesebb gyömbért szeretnéd, akkor cserepes gyömbéreket is beszerezhetsz speciális növényboltokból. Láttunk már olyat, hogy az élelmiszerboltban kapható gyömbéreket csírázásgátló anyaggal vonták be, mely megakadályozta, hogy ott a helyszínen kihajtson, csírásodjon, így viszont otthon sem lehet csíráztatni. Amennyiben a bolti gyömbér mellett teszed le a voksod, mindenképpen alaposan tisztítsd meg, minimum 24 órányit áztasd az ültetés előtt, hiszen lehet, hogy valamilyen speciális szerrel, például gombaölővel kezelték.
Mi kell még a gyömbér csíráztatásához?
A gyömbér csíráztatásához még egy széles, lapos ültető edényre, ha úgy tetszik cserépre lesz szükséged. Csak hogy értsétek, mivel a gyömbér gyökérzete nem lefelé, hanem vízszintesen nő, az a fontos, hogy a konténer széles legyen, nem pedig hogy mély. Viszont úgy érdemes választani, hogy elég nagy legyen a gyökereknek, de elég kicsi hogy ki-be vihesd. Az edényt töltsd meg tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű földdel.
Hogyan lehet a gyömbért csíráztatni?
El is érkeztünk az egyik leglényegesebb ponthoz, a gyömbér csíráztatásához. Ehhez nem kell mást tenned, mint a gyömbér gumót vékonyra vágnod, és olyan darabokat kiválasztanod, amiknek van „szemük”. Ezek az úgynevezett szemek nem mások, mint az apró kis bemélyedések a gyömbérgumó felszínén, ahol a csírák ki tudnak hajtani. Ezeket helyezd el a szemükkel lefelé a cserépbe, és tegyél rájuk olyan 4 cm földet. Öntözd meg bőségesen. Az ültetés után bőven kíván vizet a gyömbér, a nyirkost talajt szereti, ami azért nincsen teljes átázva. A gyömbér kihajtása több hétig is tarthat, a teljes kifejlődés körülbelül 8 hónapot vesz igénybe. A meleg időszakban tarthatod kint, de télen a lakásban, melegebb helyen a helye, hiszen a fagy végzetes lehet számára.
Hogyan lehet a csíráztatott gyömbért betakarítani?
Bár a gyömbérnek több időre van szüksége, hogy beérjen, a betakarítást már 3-4 hónap után meg lehet kezdeni, tehát már tavasszal szüretelhettek is, ha elkezditek mos a gyömbér csíráztatását. Akkor jó, ha azt látjuk a földet félretolva, hogy rizómák felülete bütykös, dudoros. A rizóma ugye a gyömbér ehető része, amiből oldalra, és lefelé is gyökérszálak lógnak ki. A gyökeret a rizómákról el kell távolítani, azokat nem szabad megenni.
Forrás: Hobbikert.hu