Szobanövények szaporítása vízben - Ezt 6 hibát kerüld el!

6 hiba, amit el kell kerülni a növények vízben történő szaporítása során – és mit tegyünk helyette

ZH
hirdetes

Adjuk meg új dugványainknak a legnagyobb esélyt a sikerre azáltal, hogy elkerüljük ezeket a hibákat, ha vízben szeretnénk hajtatni őket! Ebben a cikkben összegyűjtöttük mire kell figyelni, ha vízben hajtatjuk az új növényeket, mit nem szabad csinálni, és hogy ezek helyett inkább mit kell tenni, a sikeres hajtás gondozásához!

növények szaporítása vízben

Hajtatás vízben – Ezt ne tedd!

Amikor a kertészek először próbálják ki a szaporítást, általában a vízi szaporítás a legjobb módszer számukra. Kevés eszközre van szükség, könnyen érthető, és ami a legjobb – szórakoztató nézni a gyökerek növekedését az idő múlásával.

Sajnos, bár a vízi szaporítás, hajtatás egyszerű, ez nem olyan egyszerű, mint egy dugványt vízbe tenni és csak hagyni, hogy egyszercsak lesz vele valami. A szobanövények szaporítási hibái gyakoriak, és általában csak akkor derülnek ki, ha saját magunk csináljuk ezeket, és rájövünk, hogy szaporítási erőfeszítéseink nem lettek sikeresek.

Sok vízi hajtatási hibát követtünk már el mi is, és sok dugványt sikerült elpusztítani a sikeres út megtalálása során. Most megosztom a tanultakat, hogy Te elkerülhesd ugyanazokat a hibákat, és hogy már az első alkalommal sikeresen szaporíts valamilyen növényt vízben!

Gyakori vízszaporítási hibák, amelyekre figyelni kell

HA szeretnél Te is ingyen még több növényhez jutni, akkor biztosan elgondolkodtál már a vizes hajtatáson, úgy, hogy egy meglévő növényedről levágott új hajtást szeretnél a vízben meggyökereztetni.

A procedúra során több hibát is véthetünk, de mi most összegyűjtöttük ezeket, hogy neked már az első alkalom is sikeres legyen!

1.    Nem mindent lehet vízben gyökereztetni!


Bár a vízben való gyökereztetést általában előnyben részesítik a talajban való szaporítással szemben, ez nem jelenti azt, hogy minden növényt lehet vagy kell vízben szaporítani.

Kezdetben a növények az ellenállás miatt jellemzően erősebb gyökereket fejlesztenek a talajban, mint a vízben. Ezek a korai gyökerek is azonnal megszokják a talajviszonyokat, szemben a vízgyökerekkel, amelyeknek az átültetés után kiigazításra van szükségük.

Egyes növények vízben is nehezen gyökereznek, de talajba ültetve gyorsan gyökereznek. A hegedűlevelű füge csak egy példa. Többször próbálkoztam a Ficus lyrata dugványok gyökereztetésével vízben, mint amennyit be akartam vallani, korlátozott gyökérnövekedéssel vagy egyáltalán nem hoztak gyökeret. Azonban az összes dugvány, amit a talajba ültettem, gyorsan gyökerezik, minden nehézség nélkül.

hirdetes


2.    Helytelen üveg használata


A növények vízben történő szaporításának egyik előnye a korlátozott eszközök szükségessége. Nem kell aggódni egy speciális vízelvezető edénytől vagy talajkeveréktől – mindössze egy pohárra és egy kis vízre van szükséged.

Az üveg kiválasztása azonban fontosabb, mint gondolnánk. Elég mélynek kell lennie ahhoz, hogy a dugvány az üvegben pihenjen anélkül, hogy felborulna, de nem olyan mélyen, hogy a teljes vágás beleessen. A pontos méret a szaporított növénytől függ. Egyeseknek csak néhány centi hosszúságra van szükségük, míg másoknak sokkal hosszabbnak kell lenniük az erős gyökérnövekedés biztosításához.

3.    Ne feltöltsd, cseréld a vizet!


Ha egyszer beletetted a vágást a pohárba, (sajnos) nem hagyhatod békén, és remélheted a legjobbat. A vízszaporítás gondozást és odafigyelést igényel, ha azt szeretnénk, hogy a gyökerek sikeresen fejlődjenek. Ennek a karbantartásnak a legfontosabb része a vízszint monitorozása és a vízcsere.
Azonban az nem jó megoldás, ha mindig csak felöltöd a vizet, ami elpárolgot és amit a növény elhasznált, mindig cseréld is ki teljesen a vizet, hogy a hajtás friss vízhez jusson ezáltal és elekrüld a baktériumok megtelepedését.


4.    Levelek ne kerüljenek víz alá


Amikor hajtásokat vágjuk le a növényről gyökereztetésre, az az általános tanács, hogy távolítsuk el a lombozatot a dugvány alsó feléről – ennek elmulasztása tipikus hajtatási hiba. A levelek megszabadulásával feltárjuk a csomópontokat a gyökérnövekedés számára, és eltávolítjuk a víz alatt esetlegesen rothadó leveleket. Ugyanez a tanács érvényes a kerti virágok vázába való vágásakor is – mindig távolítsunk el minden levelet, amely a vízvonal alatt ülne – ugyanezen okból.


5.    Ne kerüljön az egész hajtás víz alá

E tippek alapján az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, ha az egész vágást vízbe meríted – a leveleket és minden mást. Először is, a levelek gyorsan elrohadnak, elrontják a vizet, és a probléma átterjed a vágás többi részére. De ami még ennél is fontosabb, a levelek nem lesznek képesek biztosítani a gyökerek termeléséhez szükséges energiát, ami teljesen leállítja a szaporítási erőfeszítéseket.

A dugványnak csak azt a részét merítsük víz alá, amelyen gyökerek fejlődnek ki – a leveleket nem –, hogy elkerüljük a szükségtelen szerencsétlenségeket.

6.    Elfeledkezés a megfelelő világítási körülményekről

A gyökereztetéshez a megfelelő világításról is gondoskodnunk kell. Nem szabad, hogy a hajtásokat például közvetlen napfénynek tegyük ki, mert akkor a vékony kis szárak könnyen kiszáradhatnak, és elfelejthetjük, hogy valaha is gyökeret fognak hozni. Viszont közvetett napfényt biztosítsunk számukra, ugyanis a fény elengedhetetlen a növekedéshez.


7.    Túl sokáig várni az átültetésre


Az utolsó hiba az, amit néhányszor már én is elkövettem – túl sokáig vártam az átültetésre. Gyakran annyira belemerülünk abba, hogy nézzük a gyökerek növekedését, hogy elfelejtjük, hogy végül talajba kell juttatnunk őket.

Azonban ha nem ültetjük el őket időben, azzal megakadályozzuk, hogy teljes növénnyé fejlődhessenek.

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

nádképű csenkesz (Festuca arundinacea Schreb.)

a —>pázsitfüvek családjába tartozó, a —>réti csenkeszhez hasonló bojtos gyokerű,... Tovább

mangán (Mn)

a periódusos rendszer d-mező elemeinek egyike; átmeneti fém, vegyületeiben kettő, három,... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Kertészet Nemesítés, biotechnológia növény Növénytermesztés