Ha nincs otthon gyógyszer: így segíts magadon gyógynövényekkel, házi praktikákkal

Gyógyszer nélkül: gyógynövények, házi praktikák a bajra

SzSz, NA
hirdetes

A gyógynövényeket évezredek óta alkalmazza az emberiség, és bizonyítottak a tényleges hatásaik. Számtalan felhasználási módjuk van, bátran alkalmazzuk őket, de csak, ha pontosan utánajártunk az adott növénynek! Természetesen, ez nem azt jelenti, hogy sose fordoljunk a gyógyszerek felé, hisz van amikor csak az segít, és hallgatni kell a háziorvosunkra, viszont a cikkben szereplő problémákra nyugodtan használjuk!

Gyógyszer

Fejfájás csillapítás/migrén

Ha nem szeretnél gyógyszert bevenni, vagy nincs otthon, akkor sem kell megijedni, hiszen vannak egyéb hatásos megoldások is! A fejfájás csillapítására az egyik legjobb gyógynövény a cickafark és a levendula. A cickafark fájdalomcsillapító és izomlazító hatású gyógynövény. Még a levendula stresszoldó, nyugtató hatásáról ismert, amely mindemellett javítja a vérkeringést és ezáltal a vérellátást egyaránt. 

A cickafarkot teaként fogyasszuk fejfájás ellen méghozzá a következőképpen: 1 evőkanálnyi mennyiséget forrázzunk le 2 dl vízzel, lefedve hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le! A levendulát illóolajként használhatjuk a leghatásosabban, amelyet a nyakra vagy a halántékra rakva masszírozzunk be. 

Gyomorfájdalmak/gyomorégés

Édeskömény és az édesgyökér tökéletes megoldást nyújtanak a gyomorégésben szenvedőknek. Az édeskömény anetoltartalmú illóolajat tartalmaz, amely egy zsíros olaj és csersavban gazdag. Az édesgyökér glicirrhizint, flavonoidokat és keserűanyagokat is tartalmaz, amely hosszabb távon is javasolt a gyomorégésben szenvedőknek. Az édesgyökér rendkívül édes íze miatt magában is fogyasztható tea formájában, de más növényekkel is keverhető. Az édeskömény intenzív íze miatt érdemes más növényekkel keverni szintén főzet formájában. Mindkét gyógynövényt leforrázva 15 percig áztatva, majd leszűrve fogyasszuk. 

hirdetes

Ha azonban egyik gyógynövény sincs otthon, a szódabikarbóna is jó megoldás lehet a gyomorégés csillapítására. Egy kiskanál szódabikarbónát keverjünk el egy deci vízben és gyorsan igyuk meg. Egy pár perc elteltével máris enyhülni fog a fájdalmunk. Nem hiába, nagymamáink is ezt a gyógymódot alkalmazták a nagy lakomák után. 

Puffadás

A puffadás igen kellemetlen érzést ad, amelytől közérzetünk is jelentősen romlik. A legjobb megoldás a puffadás ellen a borsmenta és az aranyvessző. Mindkét gyógynövény emésztést segítő gyógynövény, mindamellett, hogy segítenek enyhíteni a puffadás okozta panaszokat, köztük görcsoldásra is használják őket. Egy kiadósabb étkezés után bátran fogyasszuk bármely növényt tea formájában, vagy akár mindennap a problémák megelőzése érdekében. Az aranyvesszőt akár hasmenés ellen is használhatjuk tea formájában, amely összehúzó hatása miatt hasfogóként funkcionál. A borsmenta görcsoldó hatása miatt pedig menstruációs fájdalmak enyhítésében is kiváló. Az aranyvessző és a borsmenta szintén teaként fogyasztandó leforrázva, 15 perc áztatás mellett, leszűrve. 

Hányinger 

A hányinger ellen a legősibb gyógymód a gyömbér. A gyömbér számos jótulajdonsággal rendelkezik, amelyet leginkább gyomorbántalmak esetén alkalmaztak már évszázadokkal ezelőtt is. Amellett, hogy csillapítja a hányingert, a gyomorégésben, puffadásban is segít, emésztésjavító, immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatásáról egyaránt ismert. A gyömbér szinte szuper gyógynövény, amelyet mindenképp érdemes otthonunkban tartani. Szintén tea formájában a leghatásosabb használni. Teát pedig úgy készíthetünk belőle, ha lereszeljük, leforrázzuk, majd ugyanúgy állni hagyjuk a főzetet egy 10-15 percre. Citrommal kiegészítve még jobban támogatja immunrendszerünk védelmét. 

Székrekedés

A lenmag, az útifű maghéj és a ricinusolaj a leghatásosabb természtes hashajtó hatású készítmények, élelmiszerek. Az útifű félék általánosságba véve emsztésjavítő hatásúak, azonban használatuk esetén érdemes odafigyelmi a megfelelő folyadékpótlásra. A lenmagot darálva érdemes fogyasztatnunk, akár vízben feloldva, vagy hozzáadva ételeinkhez. Az útifű maghéj szintén fogyaszható vízben feloldva, vagy akár a reggeli zabpehelyhez, rántottához hozzáadva. Mivel nincsen különösebb íze, így nyugodtan alkalmazhatjuk ételeinkhez hozzáadva. A ricinusolajat manapság leginkább kozmetikumok esetén alkalmazzák, hiszen bőrpuhító hatása miatt például bőrápoló termékekben kiváló összetevő. Azonban a ricinus olajat nagymamáink is hashajtóként ismerték és használták. Alkalmazni igen egyszerű, hiszen 1-2 cseppet kell csak beleraknunk italunkba, és kis idő múlva érezni fogjuk hatását. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Tovább a Lexikonhoz

baktériumszám

adott térfogatú v. tömegű közegben levő baktériumsejtek száma. Baktériumtenyésztéssel... Tovább

baromfi megjelölése

többnyire a tenyészállatok egyedi azonosítását szolgáló eljárás. A naposállatok... Tovább

Tovább a lexikonra