Gyermekláncfűvel, használatosabb nevén pitypanggal úton-útfélen találkozhatunk, sok helyen megél, ebből fakadóan sokan közönséges gyomnövényként könyveljük el, pedig a pitypang az ehető virágok közé tartozik.
Nagy mennyiségben nem ajánlott – bár nem is jellemző – a fogyasztása, de igazi különlegességek készíthetők a virágából, a bimbójából, levele friss salátába keverhető, sőt, a tejnedvet kibocsátó zöld szára is elfogyasztható (más kérdés, hogy ez többeket viszolygással tölthet el).
A pitypangszirup jó alternatívája a méznek, helyettesíthető vele többek között a juharszirup is. Ízesíthetünk vele teát, limonádét, de vajas pirítósra is kenhetjük, süteményekhez is felhasználhatjuk. Köhögéscsillapító hatású, torokfájás természetes ellenszereként is fogyaszthatjuk.
Lássuk, hogyan készíthetjük el, a következő oldalon folytatom!
Készítsünk gyógyhatású szirupot pitypangból
A pitypangszirup-készítés egy-két napos folyamat, a legtöbb időt a virágok begyűjtése veszi igénybe. Fontos, hogy tiszta helyről gyűjtsük a virágokat, ahol nincs (nagy) autóforgalom, nincs a közelben ipari létesítmény vagy egyéb szennyező. A virágokat célszerű felhasználás előtt átmosni.
Pitypang szirup hozzávalók
- kb. 100 db pitypangvirág
- 1 liter víz
- 1/2 kg cukor
- 1 citrom
Pitypang szirup elkészítése
A pitypang szárát távolítsuk el, a virágokat hagyjuk egy napig ázni hűvös helyen (hűtőbe is tehetjük). A kiáztatott virágokból nyomkodjuk ki a vizet, majd sűrű szövésű szitán, esetleg vászonanyagon keresztül szűrjük át. Adjuk hozzá a szűrt citromlevet, a cukrot. Forraljuk míg besűrűsödik. (Ahogy hűl, úgy sűrűsödik.) Még forrón adagoljuk tiszta befőttes üvegekbe és száraz dunsztban (alaposan bebugyolálva) hagyjuk kihűlni.
Javaslat
Bár a pitypang ehető virág, célszerű fogyasztása előtt kezelőorvossal, háziorvossal konzultálni, különösen fennálló máj-, epeprobléma, diabétesz, allergia esetén.