A gumórothadásos betegségek elleni védekezés
Már az ültetés megkezdése előtt érdemes figyelmet fordítanunk arra, hogy jó minőségű, minősített gumókat válasszunk ki erre a célra. Ültetés előtt alaposan vizsgáljuk meg tehát a gumókat! Dobjuk ki a puha, pépes, elszíneződött vagy rothadó gumókat!
Fertőtlenítsünk minden vágószerszámot és mindig tiszta eszközökkel dolgozzunk! Éles pengével készítsünk tiszta, egyenletes vágást, amely gyorsan gyógyul! Soha ne ültessük túl közel a gumókat, és ne hagyjuk, hogy túlzsúfolódás történjen!
Ne tápláljuk túl a gumós növényeket, mert a túl sok műtrágya gyengíti és érzékenyebbé teszi a rothadásra azokat! Különösen ügyeljünk a magas nitrogéntartalmú műtrágyákra!
Kerüljük a túlöntözést, mert a rothadásnak nedvességre van szüksége a terjedéshez!
A gumókat száraz, hűvös és jól szellőző helyen tároljuk!
Fontoljuk meg az emelt ágyásokba ültetést, ha rossz a talaj vízelvezetése!
A szennyezett növényeket és a rothadó gumókat ártalmatlanítsuk a a terjedés megelőzése érdekében! Soha ne tegyünk szennyezett növényi anyagot a komposztládába!
Rendszeresen forgassuk a növényeket! Soha ne ültessünk a betegségre fogékony növényeket fertőzött talajba!
Irányítsuk a csigákat és más kártevőket, mivel az általuk sértett területeken a rothadás könnyebben be tud kerülni a gumókba!
Kerüljük a gumós zöldségek betakarítását, amikor a talaj nedves!
A gombaölő szerek segíthetnek bizonyos típusú rothadás leküzdésében, bár a védekezés lehetőségei általában korlátozottak ezen téren. Olvassuk el figyelmesen a termék címkéjét, amelyből kiderül, melyik gomba ellen hatásos a termék, és mely növények kezelhetők vele!