Neveljünk gránátalmát

Neveljünk gránátalmát lakásban!

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
hirdetes

A gránátalma nem csak, hogy nagyon egészséges, hanem csodálatos szobanövény is egyben. És ráadásul te is nevelhetsz otthon gránátalmát a lakásodban, nem kell hozzá hatalmas szakértelem! Nincs más dolgod, mint elolvasni cikkünket és megfogadni szakértőnk remek tanácsait! 

Gránátalma otthon

A gránátalmáról röviden

A gránátalma őshazája Dél-, Nyugat- és Közép-Ázsia (Örményország, Azerbajdzsán, Grúzia, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Irán), de mára már Európa földközi-tengeri területein és Dél-Amerika melegebb vidékein is elterjedt. A Földközi-tengernél és Közel-Keleten, például Iránban, Egyiptomban, Palesztinában, Izraelben, továbbá Spanyolországban, Marokkóban, Tunéziában a gránátalma évszázadok óta kedvelt gyümölcs. A Távol-Keleten is kezd elterjedni.

Indiában fűszerként használják, Indonéziában delima-ként ismert. A gránátalma Közép-Európában is termeszthető az enyhe tél miatt. Budapesten, az Iparművészeti Múzeum előkertjében található egy gránátalmafa, amely évente egyszer virágzik. A spanyol gyarmatosítás során a gránátalma eljutott a Karib-térségbe, Latin-Amerikába. A gránátalma nagyobb cserje, vagy kisebb fa termetű, mely maximum az 5 m magasságot és a 3 m szélességet éri el. Akár néhány száz évig is élhet. A kéreg színe a vörösesbarnától a szürkéig terjedhet.

Gránátalma jellegzetessége

A fiatal ágak gyakran négyágúak. A levelek szára 2 és 10 mm közötti méretű. Tavasz végén, nyár elején virágzik. A virág színe a világossárgától a narancsos vörösig terjed. A kezdetben zöld, később narancssárga színű gyümölcs kinézetében egy bogyóhoz hasonlít. A gyümölcs átmérője kb. 10 cm. A termés sok magvú, rekeszes bogyótermés. A vastag héj alatt fehér hártyákkal osztott gyümölcs rengeteg apró magot tartalmaz, a magokon különálló gyümölcshús van.

A gránátalma nagy mennyiségű flavonoidot (mint például antociánt és kvercetint) tartalmaz. Káliumban, C-vitaminban és kalciumban gazdag. A gránátalma fajtáit a gyümölcs színe alapján csoportosítják: fehér, sárgászöld, sötétpiros, feketés ibolya. A legelterjedtebb a sötétpiros és a sárgászöld. A magok húsa általában vörös. Nézzük, hogyan nevelhetünk gránátalmát otthon, a következő oldalon elmondom!

Gránátalma nevelése otthon

Először is vegyünk egy friss gránátalmát, szedjük ki a magokat belőle, majd terítsük ezeket egy újságpapírra, hagyjuk száradni egy napon keresztül. Másnap tegyük a magokat 20-23 fokos vízbe és ismét áztassuk, de most két napig úgy, hogy 12 óránként cseréljük ki a vizet, legyen friss mindig és megfelelő hőmérsékletű. Miután letelt a két nap, készítsünk ültető közeget, 1:1 arányban homokból és tőzegből, majd töltsünk fel egy cserepet vele.

A talajt nedvesítsük be kissé, majd ültessük bele a magokat, nagyjából 2-3 centiméteres mélységben, fóliával takarjuk be a cserepet. Naponta vegyük le róla a fóliát, vetni február közepén már lehet, ha az idő is engedi. Fontos, hogy biztosítsuk az ideális fényt, nedvességet és a meleget, mert a magok nem tudnak különben csírázni. Nagyjából egy hetet kell várni, ekkor jelennek meg a kisebb csíravégződések, fél év elteltével teljesedik ki a csírázás, ezután megjelennek az első levelek. Ekkor ültessük át a növényt nagyobb cserépbe és rendes virágföldbe, kilenc hónap múlva megjelennek az első virágok, majd három hónap múlva jönnek a gyümölcsök is. Magyarán, 1 év alatt termő gránátalmád lehet! Sok sikert mindenkinek! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

takarmányrozs

a magnak termesztett ->rozs egyes fajtáit zöldtakarmány céljára szeptemberben vetik,... Tovább

ökológiai egyensúly

az—> ökoszisztémának az az pota, amelyben a rendszer a környezetével olyan mértékben... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem