Az üvegházhatású gázok kibocsátását nagyban csökkentheti a lakosság
Akár 7-8 százalékkal csökkenthető az üvegházhatású gázok kibocsátása a lakosság hatékonyabb energiafelhasználásával – ez derül ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által a közzétett tanulmányból, amely a lakosság energiatakarékossági, energiahatékonysági és szén-dioxid kibocsátás-csökkentési lehetőségeit mérte fel.
„Valamennyien tehetünk a klímaváltozás ellen, ez közös felelőssége valamennyi környezettudatosan gondolkodó és a gyermekei jövőjét féltő embernek. E tanulmány most közelebb hozza a megoldást, hogy mit is kell tennünk.” - jelentette ki Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter a tanulmány kapcsán.
Megoldás: épületek külső szigetelése, nyílászáró csere, fűtési rendszerek korszerűsítése
A hazánkban elfogyasztott energia 38 %-át a lakosság használja fel, ennek is több mint kétharmadát az épületek fűtéséhez és a melegvíz előállításához. Az épületekhez kapcsolódó energiafelhasználás csökkentésével egyszerre lehet kisebb a fűtés- és villanyszámla, miközben csökken a klímaváltozásért leginkább felelős CO2 és az egyéb károsanyagok kibocsátása is. Az épületek hőszigetelése az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodáshoz is hozzájárul, hiszen így a nyári melegek és a téli hidegek könnyebben elviselhetővé válnak – mutat rá a tanulmány. A kisebb energiafelhasználás a magyar importigényt is mérsékelné, mellyel növekedne az ország energiabiztonsága. Az ilyen lakossági energiahatékonysági lehetőségek kihasználása nagyban hozzájárul az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez, hiszen a számítások szerint ezek a gazdaságilag is megtérülő beruházások 2025-re mintegy évi 6 millió tonna szén-dioxid kibocsátás csökkenést eredményezhetnek, ami a jelenlegi magyar üvegházhatású gázkibocsátás 7-8%-át jelenti. A vizsgált beruházások közt szerepelnek a házak, lakások külső szigetelése, a nyílászárók cseréje, a fűtési rendszerek korszerűsítése, víztakarékos szerelvények alkalmazása vagy épp a háztartási gépek hatékonyabbakra cserélése.
Újrahasznosítható energia - megtérülés 10 éven belül
A tanulmány arra is rávilágít, hogy Magyarországon különösen nagy potenciál van az újrahasznosítható energiában, melynek jelentős hányadát tíz éven belül megtérülő beruházásokkal ki lehet használni. A tanulmány a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium megbízásából a Közép-Európai Egyetem (CEU) Környezettudomány és Környezetpolitika Tanszéke készítette.