Hogyan védekezhetsz a glifozát ellen?
Szerencsére a glifozát nem képes a bőrön át bejutni a szervezetbe, azonban a szemeket, az orrot, és a torkot és a tüdőt is irritálhatja, ha ezekbe kerül. Ha az ember gyomrába jut, akkor émelygést, hányást és/vagy hasmenést okozhat. Szerencsére te is tehetsz az ellen, hogy kevesebb glifozáttal kelljen érintkezned a hétköznapokban. Íme néhány tipp ehhez.
1. Kerüld a kerti gyomirtókat
Ha komolyabb gyomproblémákkal kerülsz szembe, akkor nagyon gondosan válogasd meg, hogy mit használsz. Mindenképpen kerüld a Roundup használatát, és készíts inkább házi gyomirtót magadnak ecet és citromlé 1:1 arányú keverékéből.
2. Vásárolj organikus termékeket
Habár ez nem mindig lehetséges, ha csak teheted, válaszd inkább az organikus opciókat, ha élelmiszereket vásárolsz. Amikor glifozáttal kezelt növényeket fogyasztasz, a vegyület egy kis mennyiségben a szervezetedbe juthat, még akkor is, ha előtte alaposan megmosod. Az organikus alternatívák biztosítják, hogy semmilyen ilyen jellegű káros vegyületet nem viszel a szervezetedbe.
3. Tölts több időt a szabadban
Habár ez nem hangzik túl logikusnak (elvégre a szétszórt anyagokkal az ember a szabadban találkozhat), a napfény segíthet bizonyos mértékben méregteleníteni a bőr felületét. Ha a naposabb órákban naptej nélkül mész a napra (természetesen nem olyan napokon, amikor erős az UV-sugárzás), akkor a bőrödben található szulfátok szintetizálódnak, ami segít csökkenteni a bőrödön felgyülemlett glifozátot.
4. Vásárolj legelőn tenyésztett húst
A hagyományosan tenyésztett haszonállatokat általában gabonával etetik, amivel glifozát juthat a szervezetükbe, egész pontosan a zsírszöveteikbe. Ha legelőn tenyésztett állatok húsát vásárolod, akkor kisebb eséllyel viszel majd be velük glifozátot saját szervezetedbe.
5. Kerüld a termőföldeket, miután lepermetezték őket
Ha gyakran fordulsz meg olyan termőföldek közelében, amelyeket gyomirtóval permeteznek, akkor rengeteg káros vegyület gyűlhet össze a szervezetedben pusztán azzal, hogy levegőt veszel. Ha csak teheted, kerüld ezeket a területeket permetezésekkor és az azt követő néhány napban, és alaposan moss kezet, miután bármihez hozzáértél, amire rákerülhettek a vegyi anyagok.