Kivonják a forgalomból a glifozátot

Megszűnik a kiskerti gyomirtás? – Betiltják a glifozátot!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A cél az, hogy teljesen ki legyen vonva a forgalomból a glifozát, ennek első lépése az, hogy bevonják a kiskerti engedélyét. Nézzük, mit jelent pontosan a glifozát eltávolítása, mivel kell szembenézniük a kiskert tulajdonosainak? 

Glifozát kivonása

A glifozát kivonása nem új ötlet, korábban is volt szó erről, és ez nem is véletlen. Mint arról mi is beszámoltunk, a glifozát a világ egyik legveszélyesebb (de lehet az is, hogy a legveszélyesebb) szere, mégis ezt használja az összes ember. Ha gyomirtásról van szó, akkor mindenki a glifozátot hívja segítségül, nem törődve a következményekkel. 

Kiskertben már 2020-ban betiltják a glifozát használatát

Érdekes felszólalások láttak napvilágot, Uwe Feiler, a Kereszténydemokrata Unió tagja kimondta, hogy a glifozát kiskerti engedélyét már 2020-ban be kell vonni. Harald Ebner, a zöldek agrárszakértője értetlenségét fejezte ki: fogalma sincs, hogy lehetett ilyen sokáig szabadforgalmú szerként megvásárolni a glifozátot. Hozzátette, hogy véleménye szerint a kiskerttulajdonosoknak nincs is szükségük az ilyen totális gyomirtóra, ráadásul nem is tudnak bánni vele. 

hirdetes

A hivatalos értékelés úgy szó, hogy a glifozát veszélytelen, de csak abban az esetben, ha szakszerűen használják fel, éppen ezért nem is lehetett volna engedélyeztetni a kiskertekben. 

Ez még csak a kezdet

Ez még csak egy kis lépés, ugyanis nem a kiskertben használják fel a legtöbb glifozátot, de nem is a mezőgazdaságban. Bármennyire is furcsa, a vasút a legnagyobb glifozátfelhasználó, a sínek között ezzel irtják a gyomokat. Éppen ezért jönnek a további intézkedések, a glifozát „csak” 2022 végéig rendelkezik uniós forgalmazási engedéllyel, utána egy évig használható fel. Ez annyit jelent, hogy 2023-tól már sehol nem lehet használni a glifozátot.

Ennek megfelelően már dolgoznak azon, hogy pótolják ezt a szert, jobb, tudatosabb, és kevésbé veszélyes megoldással. Mi pedig a kiskerttulajdonosoknak segítünk egy korábbi cikkünkkel, ahol bemutatjuk, milyen házilag készíthető gyomirtókat használhatunk fel hatásosan, kattintsatok ide, ha meg szeretnétek ismerni ötleteinket! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-08-14

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent.Ezáltal nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy műtrágyákat alkalmaznunk.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kosok takarmányozása és tartása

a tenyészidőszakon kívül tk. életfenntartó takarmányadag illeti meg a kosokat, kondíciójuk... Tovább

gyapjúzsír

a faggyú- és verejtékmirigyek váladékát összefoglaló néven gyapjúzsírnak nevezik. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság