A Ginkgo biloba további jellemzői
A Ginkgo hosszú hajtásain csavarvonalban, egymástól messze, a törpehajtásain 3-5-ös csomókban elhelyezkedő, kb. 10 centiméter hosszú levelei bőrszerűek, legyező formájúak, erezetük villás, a levéllemez közepén mélyen bemetszett. A levelek továbbá feltűnően puhák, a hosszúszárúak világos-, vagy közép zöldek, ősszel válnak élénksárgává, ezután lehullnak. A hímivarú növények porzós virágai sárga, hengeres barkákban fejlődnek a törpehajtásokon. A nőivarú termős virágok száma 2-3, ezeket a szél porozza be. A csonthéjas termésre emlékeztető magvak húsos magköpenye érés közben szürkészöldről aranysárgára változik. Termése igen kellemetlen szagú, ez vajsavtartalma miatt van, ezért közterületekre a hímivarú példányokat ültetik át – ültetés előtt nem szelektálhatók nem szerint, ezért ültetik át később. Érdekesség, hogy csak 25-30 éves kora után kezdődik a fa szaporodó képessége, és ez legalább 1000 évig tart.
A Ginkgo biloba hatóanyagai, szerepe a gyógyászatban
A Ginkgo levelei flavonoidokat és terpenoidokat tartalamznak, a tavasztól őszig szedhető leveleit gyógyászati célokra használják, például az agy vérellátásának zavarai, szédülés, fülzúgás, hallásgyengülés gyógyítására, de jótékonyan hatnak a visszértágulatra, a lábfekélyre, és az aranyérre is. Kutatások kimutatták, hogy a Ginkgo hatásos depresszió kezelésére, javítja a bőr és az izmok vérellátását, fokozza az anyagcserét. A homeopátiában is alkalmazzák, mandulagyulladás és fejfájás ellen, de a kivonat javítja a koncentrációképességet, és a szellemi teljesítőképességet is.
A Ginkgo biloba gondozása, nevelése
A Ginkgo biloba kétlaki és lombhullató növény, ami ellenáll szinte mindennek, a betegségek, a kártevők, a szél, de még a hókár sem okoz gondot számára. Szokták ültetni nagyvárosok főtereire, mivel a városokban gyakori füstgázokat, nitrogén-monoxidot, kén-dioxidot, és a többi gázt sokkal jobban tűri, mint más fa. Érdekesség, hogy még a radióaktív sugárzás különböző fajtáinak is ellenáll, 1945 augusztusában a Hirosimára ledobott atombomba hipocentrumától számított másfél kilométeres belül mindössze hat súlyosan sérült, viszont életképes fát találtak, mindegyik Ginkgo volt. Az egyik leghosszabb életű fa, ismertek ezer évesnél is idősebb példányai is. Nem kell megijedni, kezdetben még lassan nő, de később bele fog lendülni a növekedésbe, ehhez nincs másra szüksége, csak fényre és vízre. Ezen kívül szereti a mélyrétegű, üde talajt, de az ettől rosszabb minőségű talajban sem lesz gond vele.