A Ginkgo biloba gondozása, jótékony hatásai

Legősibb gyógynövényfajtánk – A páfrányfenyő gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A Ginkgo biloba, vagy más néven páfrányfenyő az egyik legősibb növényfaj, feltételezések szerint több mint 270 millió évvel ezelőtt, a földtörténeti őskorban fejlődött ki, igazi élő kövületek, melyeknek nincsenek közeli rokonai. Most erről a csodálatos növényről fogok beszélni nektek, mindent megtudhattok a gyógyhatásáról, illetve gondozásáról! 

Tudj meg mindent a Ginkgo bilobáról

Egy kis Ginkgo biloba történelem 

A páfrányfenyő (halfarkfa, Ginkgo biloba, Ginkgó, ginkó) az egész világon ismertté vált fafaj, ami leginkább a sajátos leveleiről ismerhető fel. Egy nagyon ősi növényfaj, melynek közeli rokonai, amiknek a levelei már hasonlítottak a jelenleg ismert páfrányfenyőhöz, mintegy 270 millió éve, a perm időszakban fejlődtek ki, a modern Ginkgo pedig a paleogénben (23-65 millió évvel ezelőtt) jelent meg. Nincsenek közeli rokonai, valóban egy igazi, mai napig élő őskövület. 

Több felfedezés, kutatás is alátámasztja, hogy a Ginkgó a mezozoikus korszak óta a nedves, mérsékelten meleg éghajlatok alatt élt, és sikeresen vészelte át a jégkorszakot is. Ezt a nem mindennapi növényt megtalálták a kínai palotákban, templomi kertekben is, ahol buddhista szerzetesek a sok jó tulajdonsága miatt gondozták és azóta is nagy becsben tartják. Egyedüli fajként vészelte át rokonai közül a jégkorszakot Kínában, az európaiak is ott ismerték meg, ezután vált kedvelt dísznövénnyé. 1738-ban került először Európába, a kínai Csöcsiang tartományból hozták be az öreg kontinensre. 

hirdetes

A Ginkgo biloba bemutatása

Általában 20-35 méteresre nő meg, de Kínában vannak olyan példányai, amik bőven túlszárnyalják még az 50 méteres magasságot is. A fiatal növény karcsú és kevésbé elágazó, később szélesedik ki kúp alakú koronája. Ágai már fiatalon is vastagok, erősek, hegyesszögben törnek fölfelé, később viszont szétterülnek.

A hosszúhajtások egyenesek, messzire nyúlnak, a vörös rügyben végződő törpehajtások télen különös külsőt kölcsönöznek a csupasz ágainak. Kérge barnásszürke-sötétbarna, mélyen repedezett vagy hálósan barázdált, fölfelé haladva a növényen egyre jobban vékonyodik. A következő oldalon még több mindent elmondok a Ginkgo bilobáról, annak jótékony hatásairól, és gondozásáról, megéri lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fenékürítő

a víztároló legmélyebb pontjára helyezett műtárgy, amely a víz leürítésére szolgál.... Tovább

levél

a hajtáscsúcs levélkezdeményeiből fejl. képletek. A levelek elhelyezkedés, alak és... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növénytermesztés Növényvédelem