A fák és cserjék ragyogó őszi színeikkel csodálatos látványt nyújtanak. Ezek a színes levelek végül a földre kerülnek, ahol előfordulhat, hogy kevésbé okoznak örömet…
A levelek gereblyézése a legtöbb őszi teendők listáján az elsők közt szerepel, és meglehetősen idő- és erőigényes feladat. De a lehullott levelek kezelése nem kell, hogy fájdalmat okozzon (néha szó szerint). Ha tudjuk, hogy kell rendesen gereblyézni, sőt, hogyan kerüljük el a gereblyézést, több időnk marad élvezni az évszak szépségét. Itt van néhány tipp, hogyan végezzük el gyorsan az őszi takarítást.
Biztosan szükségünk van gereblyére?
A levelek tápanyagot tartalmaznak, amelyek újrahasznosíthatóak a talajba, A probléma akkor jelentkezik, ha túl vastagon vannak halmozva, ami betakarhatja a pázsitot vagy a kisebb növényeket. De mennyi is a túl sok? Egyetemi kutatók foglalkoztak a kérdéssel, hogy kell-e gereblyézni vagy sem. Ha a pázsit kevesebb, mint 50%-át takarják be, akkor nem kell gereblyézni, de érdemes a fűnyírót végig tolni a leveleken, hogy felaprítsa azokat. Ha pedig több, mint 50%-os a levélborítás? Ideje elővenni a szerszámot!
Használjuk a fűnyírót
50%-os vagy annál kisebb levélfedettségű pázsit esetén használhatjuk fűnyírónkat a levelek aprításához, valamint a tápanyaok és szerves anyagok visszajuttatására a gyepbe. Csak egyszerűen toljuk át a leveleken a fűnyírót. Akkor szükséges csak többször, ha nagyobb levelei vannak a lombhullató fának, például a juharok vagy tölgyek esetében. A kis levéldarabok megtelepednek a fűszálak között, majd idővel lebomlanak. Ha fűnyírónknak van zsák tartozéka, azzal össze is tudjuk gyűjteni a leveleket. Ezután öntsük őket komposztálóba, használjuk őket kerti talajtakaróként a téli védelemre szoruló növények körül, vagy dobjuk ki őket, ha nem tudjuk hasznosítani.
Várjuk meg, míg az összes levél lehullik
Csábító lehet a gereblyézést ugrásszerűen kezdeni, amint elkezdenek hullani a levelek.