Ellepnek minket a génmódosított rovarok

Hibáztak a kutatók – Génmódosított rovarokat szabadítottak ránk!

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
hirdetes

A kutatók jót szerettek volna, a kísérlet viszont visszafelé sült el, aminek az eredménye pedig nagy veszélyt is jelenthet. Nézzük, hogyan szabadították ránk a génmódosított rovarokat! 

Génmódosított rovarok árasztanak el minket

Ők csak jót akartak

A kísérletet 2013-ban indították el, mégpedig a brit székhellyel rendelkező Oxitec névre keresztelt biotechnológiai cég. A vállalat munkatársai a kelet-brazíliai Bahia államban található Jacobina kisvárost választották ki, mint a kísérlet helyszíne. Azért esett erre a településre a választás, mert minden irányban több kilométer széles száraz terüket határolja – így nem tartották lehetségesnek a szúnyogok szaporodását. Eredetileg azt a célt szolgálta volna a kísérlet, hogy visszaszorítsák a szúnyogok által terjesztett betegségeket, többek között a zikát, a csikungunya-, és a dengue-lázat. A kísérlethez az Aedes aegypti nevű szúnyogfaj módosított változatát kezdték el használni. 

hirdetes

Félresikerült a kísérlet

Az elképzelések szerint a szúnyogokban lévő génmutáció miatt csak és kizárólag terméketlen utódoknak kellett volna kifejlődniük, mégis tovább szaporodtak. A szúnyogok olyan hibrideket hoztak létre, amik láthatóan képesek a szaporodásra, a kutatóknak pedig fogalmuk sincs arról, hogy miként fogja ez befolyásolni a szúnyogok betegségterjesztő képességét.

Az újonnan létrejött mutánsokban a helyi mellett mexikói, illetve kubai gének is megtalálhatók. Kezdetben a helyi szúnyogpopuláció mérete jelentősen visszaesett, de 2015-re helyreállt a rend, akkorra már ismét megközelítette az eredetit az egyedszám. 

Rengeteg génmódosított egyeddel kell szembe néznünk

A brazíliai kísérlet keretein belül többszázezer, genetikailag módosított szúnyog került szabadon engedésre azért, hogy csökkentsék a vírusterjesztő állatok számát. Az utólagos ellenőrzések viszont nem úgy végződtek, ahogyan kellett volna. A helyi, természetes populációban megjelentek a mutánsok génjei, ennek pedig nem lett volna szabad megtörténnie. Egyelőre még nincs biztos információ arról, hogy ennek milyen következménye lehet, de sok jóra nem számíthatunk sajnos. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

karbamát és tiokarbamát típusú gyomirtó szerek

az utóbbi években nagyon elterjedt gyomirtószer-csoport. A karbamátok a sejtosztódást... Tovább

kukorica növényédelmi technológiája

a vetőmaggal terjedő gombás betegségek, csírakori megbetegedések ellen különböző... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés