Te is elkészítheted ezt a szuper fűszerspirált, megmutatom, hogyan

Építsünk fűszerspirált!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Készíts te is fűszerspirált saját kezűleg!

Hogyan építs fűszerspirált?

Egy fűszerspirál elkészítése egyáltalán nem nehéz feladat, és a designlehetőségeknek csupán a képzeleted szabhat határt. Az előbb felsorolt előnyökhöz hozzáírhatnánk azt is, hogy a spirálkerteket ízlés szerint alakíthatod ki, hogy illeszkedjenek kerted designjába. Íme az alapvető lépések egy közönséges fűszerspirál elkészítéséhez.

Szedd össze az alapanyagokat

Egy fűszerspirálhoz jó minőségű táptalajra, talajtakaróra (mulcs), és szivacsos szerkezetű, de tartós építőanyagra lesz szükséged (ezek alkotják majd a spirál falait). Hogy rendezetlen, vagy precízebb designt szeretnél-e az csak tőled függ, ahogy az is, hogy terméskövekből, téglákból, farönkökből, bambuszból, vagy akár újrahasznosított anyagokból (pl. sörösüvegekből) készíted el a falakat.

Egy 1,8 méter átmérőjű spirálhoz (benne 340-400 köbcentinyi táptalajjal) nagyjából 1,5 köbméternyi építőanyagra lesz szükséged. Az anyagválasztáskor érdemes figyelembe venni néhány tényezőt – a téglák drágák lehetnek ugyan, de nagyon tartósak is, és ideálisak, ha sokáig tartó spirált szeretnél építeni magadnak, míg a termésköveket nehéz lehet megfelelően felállítani a spirál felsőbb rétegeiben.

hirdetes

Jelöld ki a helyet és a méretet

Az elhelyezés és a méret két nagyon fontos szempont egy fűszerspirál kialakításakor. Ha a spirál túl nagy, akkor a karbantartás és a szüretelés (ami valószínűleg rendszeres lesz) nagyon kellemetlen feladatokká válnak majd. E mellett egy túl kisméretű spirál nem kínál majd akkora változatosságot mikroéghajlatok terén, mert nem lesz elég nagy az eltérés az alsó és a felső szintek között. Mint említettük, egy durván 1,8 méteres átmérő ideális lehet, és a legtöbben kényelmesen el is érik majd.

Fontos, hogy minden oldalról kényelmesen hozzáférj, és a közepét is elérd anélkül, hogy rá kéne lépned a spirál valamelyik részére. A spirál egy olyan helyre kerüljön, ahol naponta legalább 6 óra közvetlen, szűretlen napfény éri, és szem előtt van (nehogy megfeledkezz róla, hogy néha gondoznod is kell). A fűszerspirálokat általában úgy szokás kialakítani, hogy a legalsó réteg észak felé nézzen, hogy az ide kerülő, szomjasabb növények elegendő árnyékot kapjanak a nap folyamán. 

Készíts talajkeveréket

A fűszerspirál sikeréhez megfelelő táptalajt biztosítani a növények számára. Mivel egy ilyen spirálban általában több eltérő igényű növény is helyet kap, így egy jó taktika „zónákra” osztani, és ezeket a megfelelő összetételű talajjal feltölteni. Például az alsóbb szintek árnyékkedvelő növényeinek jót tesz egy kis komposzt a talajban, míg a központi, magasabb rétegeket kavicsokkal érdemes lazítani, amik jobb vízelvezetést biztosítanak. A talaj konkrét tápanyag-összetétele attól függ majd, hogy milyen növényeket ültetsz a különböző zónákba. Lapozz egyet, és tudd meg a további részleteket!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

eperhere (Trifolium fragiferum L.)

a pillangósok családjának tagja. Indásodó, évelő faj. Gyökérfejéből heverő szárakat... Tovább

Szóródás (diszperzió)

Az a jelenség, hogy a valamilyen módon összetartozó adatok a sorozat egészére jellemző... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem