A fűnyírás etikettje – Mindenkinek szüksége van rá!

Íratlan szabályok a fűnyíráshoz, amiket az emberek 99 százaléka megszeg!

Szélesi Ferenc
hirdetes

Aláírjuk, belegondolni is nehéz, hogy a fűnyírás etikettjéről útmutató kell, hogy készüljön, de jó eséllyel te magad is ébredtél már arra egy álmos szombat hajnalon, hogy a szomszéd nagy buzgón bömbölteti fűnyíróját a háza előtt. Bizony, sajnos egyesek számára nem egyértelműek a gyepgondozás illemszabályai. Pedig egyáltalán nem egy összetett koncepcióról van szó. Olvasd át és fogadd meg az alábbi tanácsokat, hogy minél kevesebb fejfájást okozz szomszédjaidnak fűnyírási szokásaiddal!

Szabályok a fűnyíráshoz

Ne nyírj füvet túl korán és túl későn

Ez minden bizonnyal a fűnyírás etikettjének legfontosabb és elsődleges szabálya. Ne nyírj füvet akkor, amikor a legtöbben alszanak a környéken, tehát reggeli előtt és vacsora után. Ha olyan helyen élsz, ahol szigorúbb szabályok kötik a zajongást, akkor természetesen ezekhez is igazodnod kell. A legtöbb helyen hétköznapokon reggel 9 és este 6 óra előtt elfogadott a fűnyírás, hétvégente azonban lehetőleg ne kezdj hozzá 10 óra előtt reggelente (és továbbra se halogasd 6-nál tovább).

Az üzemanyagos fűnyírók legidegesítőbb tulajdonsága, hogy rettentően hangosak (90-95 dB) tudnak lenni, és általában ezzel haragíthatod magadra pillanatok alatt a teljes szomszédságodat. Ha teheted, használj inkább elektromos fűnyírót, ami valamivel csendesebben (75 dB) végezheted a munkádat. Valójában minden kerti gépből elektromos változatot érdemes beszerezni ennek érdekében.

Ne hanyagold el gyepedet

Ha a gyep gondozásáról van szó, sokunkban megszólal a belső Pató Pál. Pedig ha valamit, akkor a fűnyírást nem éri meg halogatni. Ez elsősorban azért van, mert egy benőtt gyepet sokkal nehezebb rendbe rakni, mint egy olyat, amit rendszeresen karbantartasz. A magasabb füvet több idő levágni, és mindez nem csak téged, hanem fűnyíródat is jobban megterheli.

hirdetes

Ha mindez nem lenne elég, az udvar tele lesz hosszú, levágott fűszálakkal, amik idővel kiszáradnak, és elcsúfítják majd a gyepet. Ez persze elsősorban csak neked okoz majd extra munkát. Ami azonban a fűnyírás etikettjét illeti: az elhanyagolt gyep – főleg a ház előtt – nem éppen kellemes látvány, és könnyedén elcsúfíthatsz vele egy egyébként szép utcát. Ha valami, akkor ez is tüske lesz szomszédságod szemében.

Ne hagyd szét a levágott füvet

A levágott fű nagyszerű organikus talajtakaró lehet gyeped számára, ha rajtahagyod vágás után. Azonban ha megvárod, hogy a fűszálak túl hosszúra nőjenek, vagy akkor vágod a füvet, amikor vizes, akkor meglehetősen csúnya csomókban gyűlik majd össze a fűnyíró mögött. Ez nem hogy nem segít, de még rossz hatással is lehet gyeped egészségére. 

Ráadásul ha mindez a ház előtti füvesített részen történik, akkor azzal ismét csak a szomszédságot csúfítod el. Szerencsére minderre egyszerű a megoldás: ha fűnyíród nem gyűjti össze a levágott fűdarabokat egy zsákba vagy dobozba, tedd azt meg te egy gereblye segítségével. Egy másik megoldás lehet még egyszer végigmenni a levágott füvön, hogy a gép kisebbre darabolhassa a hosszabb fűszálakat (persze ez több fogyasztással és zajjal is jár).

Ha fűnyíród kilöki magából a levágott füvet, akkor szinte elkerülhetetlen, hogy a járdára vagy az útra is kerüljön belőle, amikor a házad előtt használod. Ha szeretnéd tartani magad a fűnyírás etikettjéhez, akkor ne hagyd szét ezeket a fűdarabkákat a porta előtt. Fogj egy gereblyét, seprűt, vagy lombfúvót, és takaríts fel magad után.

Összegezve

Mint láthattad, a fűnyírás íratlan szabályait egyáltalán nem nehéz betartani. Ha csak egy kicsit is odafigyelsz, és másokra is tekintettel vagy, amikor gyepedet gondozod, akkor azzal rengeteg ellenszenvet spórolhatsz meg magadnak! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

exszikkózis (exsiccosis)

az állati szervezet kiszáradása a vízfelvétel hiánya v. a nagyfokú vízvesztés (hányás,... Tovább

gyapjú sűrűsége

a bundában levő gyapjú mennyisége a szálak hosszúságán és finomságán kívül... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert