Így szabadulj meg a kertben a fülbemászóktól

A baljós nevű fülbemászókat (Dermaptera) valószínűleg senkinek nem kell bemutatni. Ezek a csipeszes potrohú, barnás-vöröses rovarok előszeretettel bujkálnak a talajban, és fogyasztanak gombákat, leveleket és más szerves táplálékokat, amiket találnak.

Hatékonyan a fülbemászók ellen

Az organikus talajtakarók szinte mágnesként vonzzák a fülbemászókat, amelyek nem csak ezt a takaróréteget, hanem a környező növényeket is megdézsmálhatják. Éjszakai rovarokról van szó, amelyek nappal nyirkos résekbe húzódva várják a naplementét.

 

Sajnos akár már 1-2 nőstény is elég ahhoz, hogy egy egész fülbemászó-inváziót indítsanak meg kerted ellen (egy példány akár 60 petét is rakhat). Az alábbiakban mindent megtudhatsz a fülbemászók megfékezéséről kertedben a megelőzéstől kezdve a problémák orvoslásáig.

 

Milyen növények vonzzák a fülbemászókat?

A fülbemászók étlapján többféle zöldség, gyümölcs és virág is szerepel. A zöldségek közül első sorban a zellerre, a burgonyára, a salátára, a babokra, a karfiolra, a céklára és a kukoricára szeretnek rájárni. A gyümölcsmenü a szőlőt, a szilvát, az epret, a szedret, az őszibarackot, a kajszibarackot és a nektarint tartalmazza. Virágok terén a margarétákat (Leucanthemum superbum fajta), a rózsákat, a mályvarózsákat, a heréket, a napraforgókat, a dáliákat, a bársonyvirágokat, a nyáriorgonákat és a rézvirágokat kedvelik.

 

Ha tehát ezek közül bármelyik is megtalálható kertedben, akkor tudd, hogy a fülbemászók veszélyt jelentenek rájuk, szóval rendszeresen ellenőrizd ezeket és kerted többi növényét is. A fülbemászók által okozott károk apró, nem szabályos lyukak formájában jelennek meg a növények levelein vagy virágain. A fülbemászók az esős időszakokban is nagyon aktívak, szóval ilyenkor a szokottnál is figyelmesebben vizsgáld át kertedet az árulkodó jelek után kutatva, főleg esténként és éjszaka. 

 

Hogyan kerülhető el egy fülbemászó-invázió?

A fülbemászók természetes ellenségei a fürkészlégyfélék, amelyeket édeskümény, kapor, orvosi körömvirág és ternye ültetésével vonzhatsz be kertedbe. Emellett természetesen az alapvető kártevő-megelőzési technikákat is ajánlatos bevetni, ami általában a kerti hulladék eltakarításában, a lefolyók kitisztításában és más nyirkos, vízgyűjtő helyek kezelésében/megszüntetésében merül ki. A fülbemászókat erősen vonzza a fehér fény, ezért ha kertedben fehér égőket használsz a világításhoz, akkor kapcsold le ezeket naplementekor, vagy váltsd le őket sárgákra. A következő oldalon elmondom, hogyan védekezhettek hatékonyan a fülbemászók ellen, érdemes lapozni egyet!