Minden a függőleges kertek öntözéséről

A két legjobb módszer függőleges kerted öntözésére

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes
Tudj meg mindent a függőleges kertek öntözéséről

Öntözés elásott víztartállyal

Vannak kertészek akik nagyobb függőleges kerteket telepítenek, például egy ilyen célra készített többszintes állványra. Ezek a kertek afféle „élő falként” funkcionálnak, mert nem egy-egy zseb, hanem egész növénytartók sorakoznak egymás felett. Ezeket a kerteket másféleképpen is lehet öntözni, mint az előbb említett „zsebes” alternatívákat. Az ilyen kertekben nevelkedő növények sem férnek hozzá valami sok talajhoz, de az öntözés terén több opciód is van.

Az egyik opció a már emlegetett gravitációs csepegtető rendszer, a másik pedig a tartályos megoldás. Ehhez egy tartályt kell elásni a talajban, és feltölteni azt vízzel. Ezeken a tartályokon apró lyukak vannak, amelyeken keresztül a víz beleszivárog a talajba, így a növények hozzájuthatnak. A tartály lehet egy porózus agyagedény, vagy akár egy műanyag tartály is – a lényeg, hogy legyen rajta néhány kisméretű lyuk, amin a víz lassan a talajba szivároghat.

hirdetes

Az ilyen öntözőrendszerek sokkal tovább képesek vizet biztosítani a növényeknek, mint egy sima öntözés, ezért ritkábban is kell újratölteni őket. Fontos odafigyelni rá, hogy amint a víz elér a legalsó lyuk alá, már nem tud tovább szivárogni a talajba, ezért érdemes rendszeresen ellenőrizni, hogy mennyi van még a tartályokban. Attól függően, hogy mekkora a tartály, illetve hogy mennyi vizet képes kiadni magából, az újratöltést lehet, hogy néhány naponta, de lehet, hogy csak hetente kell majd elvégezni.

Az öntözőrendszerek karbantartása

Az öntözőrendszerek időről időre némi karbantartás igényelnek majd. Erre nagyon fontos odafigyelni, különösen a csepegtető rendszereknél, amelyek fejei eldugulhatnak. Hacsak nem csapról biztosítod nekik a vizet, mindenképpen érdemes a csepegtetőcsövekbe szűrőket helyezni, hogy a különböző hulladékok ne tömíthessék el őket, vagy a fejeket. A fejek tisztítására időnként még így is szükség lehet, mert a talajtól lassan ugyan, de eltömődhetnek.

Amennyiben a víztartályos módszert alkalmazod, fontos, hogy a tartályok teteje mindig le legyen zárva, hacsak épp nem ellenőrzöd, vagy feltöltöd őket. Ügyelj arra is, hogy mindig legyen elegendő víz a tartályban – ha a vízszint nem elég magas, a tartály nem tud majd szivárogtatni a talajba. Ha még érdekel a téma, akkor itt több általános tudnivalót is olvashatsz a csepegtető öntözésről (például a nyomásszabályozásról).

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kórlefolyás

a betegség okának felmerülésétől, ill. kezdeti tüneteitől a végkifejletig lezajló... Tovább

vöröshagyma (Allium cepa L.)

a liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó, egyik legértékesebb zöldség-, ill.... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem