Függetlenül attól, hogy a szobanövények dzsungelében hivatalosan kifogytak a vízszintes felületek, vagy csak egy üres sarkot kell kitölteni, válaszd a függő szobanövények (vagy kettő vagy három) segítségét. Könnyedén termeszthetsz beltéri függő növényeket, amelyek zöldellő életet kölcsönöznek bármely helyiségnek. De először természetesen meg kell találnia a megfelelő függő növényeket. Nézd meg az alábbi listát néhány nagyszerű lehetőségért.
Törpebors (Peperomia)
Ha nincs kedved gyakran öntözni a növényeket, akkor válaszd a szinte bolondbiztos törpeborsot. Tökéletes kezdőknek: ennek az egyszerű szobanövénynek csak akkor van szüksége vízre, ha a talaj kiszárad. Sok szobanövénytől eltérően, amelyek teljes napfényt igényelnek, a peperomia elviseli a közepes és gyenge fényt (bár a lombozat kevésbé lesz lenyűgöző).
Filodendron (Philodendron)
Lehet, hogy a filodendron mindenki kedvenc gyenge fényviszonyok melletti függő növénye. Buja, zöld, gyakran tarka lombjaik egy ablaktalan sarokban otthonosan mozognak. Egyszerűen ültesd be egy jó minőségű virágföld keverékbe, és tartsd állandóan nedvesen a talajt. Szükség szerint vágd le a szálkás szárakat.
Csüngő varjúháj (Sedum morganianum)
A varjúháj az egyik legjobb pozsgás növény a kosarak felakasztására. Világos zöldeskék színű, egymást átfedő levelekkel rendelkező szárakat hoz létre, amelyek akár 90 cm hosszúak is lehetnek. Az erős fényt, a kevés vizet és a jó vízelvezetést kedveli. Ha gyakran utazol (vagy csak elfelejted öntözni), ez az egyik legjobb választás. Párosítsd más beltéri pozsgás növényekkel, ilyen például a karácsonyi kaktusz, a jade és az aloe vera.
Hegyescsúcsú futóka (Epipremnum aureum)
Eddig nem voltál túl szerencsés szobanövényekkel kapcsolatban? Próbáld ki a futókát. Az egyik legkönnyebben termeszthető függő szobanövény, könnyen kezeli a kevés fényt és a száraz talajt. A levél színe és mintája a fajtától függ, de általában nagy, vastag levelekre számíthatunk a növényen, amelyek beltérben akár 10 méter hosszúak is lehetnek. Ez a növény hajlamos idővel lábszárassá válni, ezért rendszeresen csípd vissza a hosszabb szárakat a tövénél, ahol találkoznak a többi szárral – ez arra ösztönzi a növényt, hogy több hajtást hozzon létre. A futóka szinte bármilyen talaj-, fény- és vízkörülményekhez alkalmazkodik, ezért fontold meg, hogy ott helyezed el, ahol más növények korábban küzdöttek.
Tömött klárisfű (Asparagus densiflorus)
Finom, csipkés, zöld tűi minden függő kosárnak egyedi textúrát adnak. Szeretik a páratartalmat – ügyelje arra, hogy hetente egyszer-kétszer kapjanak vizet, és rendszeresen párásítsd a leveleket, hogy megakadályozd a kiszáradást (különösen télen). Rendszeresen trágyázd, hogy a klárisfű dúsan nézzen ki. Helyezd erős, közvetett fénybe, hogy elkerüld a levelek megégését. Vágd vissza a barna végeket, hogy ösztönözd az új növekedést. Fontos: A klárisfű tűi élesek lehetnek, és lenyelve mérgezőek. Győződj meg arról, hogy a függőkosarat a kis gyermekek és házi kedvencek nem érhetik el.
Szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)
Az egyik legelterjedtebb függő szobanövény. Buja zöld leveleket viselnek, amelyek 60-90 cm hosszúak is lehetnek. Ez a nedvességkedvelő növény nagyra értékeli a rendszeres öntözést (beleértve a leveleken való spriccelést is) és a közvetett fényt – ideális hely lehet a fürdőszobában vagy annak közelében. Szükség szerint vágd vissza a száraz leveleket.
Közönséges borostyán (Hedera helix)
Buja, karéjos, gyakran erezett levelei vannak, amelyek csodás színkeverékekben pompáznak. A közönséges borostyán a közvetett fényt részesíti előnyben beltérben, valamint a folyamatosan nedves talajt. A trópusi éghajlatról származó szobanövényekkel ellentétben ez a borostyán a hűvösebb hőmérsékletet kedveli. Az ágak viszont megritkulhatnak; egyszerűen vágd vissza őket szükség szerint. Vigyázat: a közönséges borostyán károsíthatja a belső felületeket, ezért tartsd biztonságos távolságban a függőkosarat a gipszkartontól vagy vakolattól.