A cégbejegyzés szerint is kifejezetten trópusi gyümölcsök termesztésére alapított, magyar magánszemélyek tulajdonában álló cég vezetője azt mondta: a hazai piacon gyümölcsként jelenleg szinte ismeretlen a füge, többnyire csak aszalt, szárított formában kapható. A cégtulajdonosok elképzelése szerint azonban lesz piaca a gyümölcsnek, amelyet lekvárként, pálinkaként és más termékként is feldolgoznak majd.
A tulajdonosok az eddigi hobbijaikra - a meteorológiára és a fügetermesztésre - alapozva hozták létre az egymillió forintos törzstőkéjű társaságot, korábban egyikük sem foglalkozott mezőgazdasággal. Több éven át tartó megfigyeléseik és tapasztalatgyűjtésük után keresték meg a magyar éghajlati viszonyok közepette is megfelelő termőterületet.
A déli fekvésű domboldalakon évszázadok óta megterem Magyarországon is a füge, számtalan fát ismernek Zalában is, nem a globális felmelegedés adta a lehetőséget. Tapasztalataik szerint megfelelő domborzati viszonyok mellett mínusz 15 fokos hőmérsékletig nem fagy el a gyümölcsfa, s ehhez Tormafölde határában találták meg a megfelelő területet.
A csemetéket meglévő termő fákról, dugványozással szerezték be, és több fajtát is elültettek. A területen más, hasonló körülményeket igénylő trópusi gyümölcsféléket is ültetnek majd, például kivit és datolyaszilvát.
Az ügyvezető ismeretei szerint egybefüggő fügeültetvény legközelebb csak Olaszországban, Nápoly közelében található, de a mediterrán térségben jórészt évente egyszer termő fák vannak. A szaporítóanyagként kiválasztott fák azonban nyáron szinte folyamatosan érlelnek gyümölcsöt, június és augusztus között, majd másodszor augusztustól októberig.
Harcz Endre a fügeültetvény létrehozásának költségeiről az MTI-nek nem árult el adatokat, csupán annyit közölt: részben befektetői pénzből indították el a vállalkozásukat. Fügetermesztésre nincs támogatás, de szeretnének pályázati pénzeket is felhasználni elképzeléseik megvalósításához.
MTI
Gazdakör
Forrás: www.eu-info.hu