Most terem a füge, most van itt az ideje felhasználni, na meg eltenni télire, hogy a szürke napokon is találjunk egy kis ízletes vitaminforrást a spájz polcain! Ráadásul, nem kell feltétlenül megvárni, hogy beérjenek a gyümölcsök sem ehhez a finom édességhez. Készítsünk füge befőttet.
Hozzávalók a füge befőtthöz
- 2 kg zöld füge
- 2 kg cukor
- szalicil
A füge befőtt egyszerű elkészítése
Mint minden gyümölcsös recept esetében, természetesen ez esetben is a fügék alapos tisztítása, megmosása az első lépés. Miután megmostad, szurkáld meg a fügéket villával több helyen is, majd tedd egy megfelelő méretű fazékba őket. Ezután mehet bele a cukor, valamint annyi víz, hogy éppen csak elfedje. A fügés főzetet felforraljuk, forrás után még egy órát főzzük tovább lassú tűzön, fedő alatt.
Ha letelt az egy óra, akkor tisztán mosott befőttes üvegekbe tesszük a fügéket, fontos, hogy ezen a ponton még a levét nem öntjük rá! A levet újraforraljuk, majd leszűrjük. A levet csak a szalicil után öntjük bele az üvegekbe. Minden üvegbe késhegynyi szalicilt szórunk a fügékre, és erre mehet a forró lé, majd az alapos elzárás, és ezt követően a szárazdunszt!
A füge dunsztolásáról
Mi az a száraz dunszt? Hogyan kell helyesen dunsztolni? Mi történik, ha nem teszem dunsztba a füge befőttet? Ebben a cikkben minden fontos dolgot elolvashatsz a dunsztolási technikákról, a helyes dunsztolásról! A száraz dunssztal kapcsolatban azt kell tudni, hogy a főzetet forrón, forrás közeli állapotban kell üvegbe tölteni, majd továbbra is magas hőmérsékleten kell próbálni tartani.
A gyakorlatban ez az üvegeket újságpapírba csomagolását, takarókkal, paplannal való betakarását jelenti. Modern világunkban vannak már ennél modernebb hűtőtáskás megoldások is, de nagymamáik még így csinálták! Az üvegeknek így kell, folyamatosan hűlniük, ami 2-3 napig is eltarthat.
A füge jótékony hatásai
Tudtad, hogy a füge nemcsak egy nagyon ízletes gyümölcs, amit több kultúrában is fogyasztanak különböző formákban, és ami, több neves gasztronómiai kultúra fontos eleme, hanem jótékony hatásai is vannak, amik minden bizonnyal segíteni fognak a szürke, fénytől elzárt téli napokon? Elmondható, hogy a füge egy igazi csodagyümölcs, amelynek jótékony hatásai hozzájárulhatnak az egészséges életmód fenntartásához.
Rendszeres fogyasztása segíthet az immunrendszer erősítésében, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésében, az emésztés javításában és még sok más területen. Kísérletezzünk bátran ezzel a finom gyümölccsel, és élvezzük az egészségre gyakorolt jótékony hatásait ne csak a szezonban, hanem akár télen is. Nemcsak befőttként teheted el, hanem mennyeien finom lekvárt is készíthetsz belőle, ITT mutatom nagymamám mennyei fügelekvár receptjét!
Tipp a füge befőtt felhasználásához
Füge befőtted tökéletesen illik sajtok és hidegtálak mellé, ahol édes-savanykás íze remekül kiegészíti a karakteres sajtokat. Emellett használhatod sütemények töltelékeként is, ahol a füge selymes textúrája és különleges íze egyedi desszertélményt nyújt. Egy gyors és ízletes reggelihez joghurthoz vagy zabkásához keverve is kiváló választás.
Füge befőtt tárolási tippek
A füge befőttet hűvös, sötét helyen érdemes tárolni, például egy kamrában vagy pincében, hogy minél tovább megőrizze frissességét. Fontos, hogy az üvegeket légmentesen zárjuk le, így elkerülhetjük a levegő bejutását, ami gyorsíthatná a romlást. Az is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a befőtteket: ha bármilyen változást tapasztalunk a színükben vagy szagukban, azt jelzi, hogy már nem fogyaszthatók biztonsággal. Így akár hónapokon át élvezhetjük a füge ízét a hideg téli napokon is.
Füge befőtt variációk
Füge befőtt készítésekor érdemes kísérletezni különböző fűszerekkel, hogy egyedi ízvilágot hozzunk létre. A fahéj és a szegfűszeg hozzáadása mélyebb, melegebb ízt kölcsönöz a befőttnek, amely tökéletesen illik az őszi-téli időszakhoz. Ha valami igazán különlegesre vágysz, próbálj meg reszelt narancshéjat is belekeverni, amely frissességet és citrusos csavart ad a befőttnek. Ezekkel a variációkkal a füge befőtt új, izgalmas dimenziókat nyer, amelyek garantáltan elvarázsolják a családot és a vendégeket egyaránt.
Zöld vagy érett füge befőtt?
Mind a zöld, mind az érett füge tökéletesen alkalmas befőtt készítésére. A zöld füge enyhén fanyar íze és keményebb állaga egy különleges, kevésbé édes befőttet eredményez, amely remekül illik például sajtok mellé. Az érett füge édesebb, lágyabb, és gazdagabb ízvilágot kínál, ami kiválóan passzol desszertekhez vagy édes szószokhoz. Mindkét változat elkészíthető különböző fűszerekkel és ízesítőkkel, hogy még izgalmasabbá tegyük a befőttet.