A húsvéti megterített asztalról a sonka mellől a fonott kalács sem hiányozhat soha. De mi a titka? Elhoztuk a tökéletes, igazán omlós fonott kalács receptet!
A húsvéti kalács titka
A húsvéti kalács tényleg nem hiányozhat a húsvéti asztalról, hiszen már évszázadok óta jelen van a magyar hagyományokhoz híven. A hagyományok szerint nagypénteken még böjtöltek, így ilyenkor különböző gyümölcsöket, savanyú káposztát fogyasztottak, és a húsvéti kalácsi is ilyenkor került az asztalra. A fonott kalács évszázadok óta a magyar konyha egyik ünnepi tésztaétele, amely nem csak húsvétkor, de a fontosabb eseményeknél is elkészítették. Bár a kalács és a házi kenyér története összefonódott :), hiszen valamikor csak az alakjuk tért el egymástól, még máskor összetevőit tekintve is.
Hogyan készül a húsvéti fonott kalács?
Az ország több részén teljesen ugyanúgy készítik el a fonott kalácsot, ahogy a kenyeret, csak jobb minőségű lisztből. Az idő múlásával a háziasszonyok a kalács készítéséhez már tejet, élesztőt és tojást is használtak, ezzel egy kelt tésztát készítve. Ezután gyakran sütöttek belőle lekváros buktát, diós/mákos patkót vagy bármilyen töltött kelt tésztát.
A húsvéti asztalnál rendszerint az első kiadós étkezést húsvét vasárnapján ebédidőben tartották, amikor főleg bárányhús került az asztalra. A húsvéti sonka, a tojás és a kalács már akár nagyszombati vacsorára is felkínálták, de általában húsvét hétfőn fogyasztották el. A tökéletes húsvéti sonka elkészítéséről már írtunk korábban, most azonban az igazi omlós, húsvéti fonott kalács receptjét áruljuk el.
Milyen a tökéletes húsvéti fonott kalács?
A kalács tésztája akkor jó, ha külseje fényes, héja azonban lágyabb, mint a kenyéré. A belseje puha, omlós, illatos, mindamellett, hogy a tésztája sűrű és laktató. A fonott kalácsot ma már teljesen édes kivitelben készítjük, viszont nagymamáink még a húsvéti sonkával együtt fogyasztották, így íze semleges volt. Az azóta teljesen átalakult, de hagyományos recept fennmaradt, így a következőkben az eredeti fonott kalács receptjét osztjuk meg.
Hozzávalók
A tésztához:
- 60 dkg liszt
- 7 dkg margarin
- 3 dkg friss élesztő
- 1 mk só
- 1 mk kristálycukor
- 4 dl tej
- 2 db tojássárgája
A tetejére:
- 1 ek tej
- 1 db tojássárgája
Elkészítés
A tészta elkészítéséhez vegyünk elő egy mélyebb tálat, hogy kényelmesen tudjunk dolgozni a tésztával. A tálba először rakjunk 3 evőkanál lisztet, amellyel morzsoljuk el a margarint. Miután ez megvan, szórjuk bele az élesztőt, a cukrot és a sót. Közben a tejet melegítsük fel kézmelegre, amibe ezután adjuk hozzá a két tojássárgáját. Keverjük össze, majd öntsük bele a tálba a többi hozzávalóhoz. Ezután a maradék lisztet is szórjuk bele a tálba és dolgozzuk össze az összetevőket egyneművé. Egy lágy tésztát kell kapnunk, amelyet, ha túl lágynak vélünk, még egy kis lisztet adhatunk hozzá. Ha már az ujjainktól könnyebben elválik, formáljunk belőle cipót és szórjunk alá lisztet. Takarjuk le a tál tetejét, majd hagyjuk megkelni a tésztát 40 percig, hogy a duplájára nőjjön.
Miután megkelt a tésztánk, vegyük elő nyújtódeszkát, amit lisztezzünk be és a tésztánkat osszuk el rajta 3 egyenlő részre. Az elosztott tésztákból sodorjunk egyesével körülbelül 30 centi hosszúságú rudakat, majd rakjuk őket egymás mellé. A három rúd végeit nyomjuk össze, majd kezdjük el összefonni őket, mint egy fonatot. Amint ez megvan a fonat végénél ismét nyomkodjuk össze a tésztát, majd rakjuk át egy margarinnal kikelt tepsibe a kalácsot. A tepsit takarjuk le konyharuhával és hagyjuk ismét kelni a tésztánkat 30 percig.
Az idő lejártával a kalácsot kenjük le a tojással kikevert tejjel, és előmelegített 200 fokos sütőben alsó-felső programon 20 percig süssük.
A sütés azonban itt még nem ér véget, hiszen ahhoz, hogy szép fényes legyen a kalácsunk 20 perc után ki kell vennünk, majd újra lekenjünk a tojásos tejjel, és további 10 percig sütjük. A kalácsunk ettől lesz fényes és aranybarna. A sütés vége előtt ellenőrizzük tűpróbával, hogy a tészta átsült-e teljesen. Ha igen, rácson hagyjuk kihűlni.
Jó étvágyat!