A földicseresznye bemutatása - ismerjétek meg ezt a különleges növényt, tudjatok meg mindent termesztéséről

Amit egy kertésznek a földicseresznye termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Ismerjétek meg a földicseresznyét

Fertőzések és kártevők

A földicseresznyékre azok a kártevők és betegségek jelentenek veszélyt, amelyek a paradicsomokra is, de szerencsére ellenállóbak azoknál. Előfordulhatnak földibolha- vagy lisztesketámadások, különösen ha a növény nem kap elegendő folyadékot. Ezért fontos odafigyelni a rendszeres öntözésre, de szükség szerint rovarhálókat is bevethetsz, ha ezek a kártevők komoly problémát jelentenek kerted számára.

Szüretelés

A földicseresznyék durván 70 nappal a kiültetést követően hoznak termést, ami a legtöbb helyen július végét vagy augusztust jelenti. Mint azt fentebb már említettük, a folyamat egészen az első fagyig tart. A földicseresznyék különös jellegzetessége, hogy terméseit még az előtt ledobják magukról, hogy azok teljesen megérnének. Szedd össze ezeket a lehullott terméseket (tokostól), és tartsd őket szobahőmérsékleten.

Nagyjából egy héten belül a tokok színe halvány citromsárgából meleg, kajszibarackhoz hasonlóvá válik, ami azt jelenti, hogy a bennük lévő termések megérettek. Ezek után is csak akkor távolítsd el őket tokjaikból, ha utána rövid időn belül el is szeretnéd fogyasztani őket. Ha a terméseket tokostól hálós szatyorban tárolod hideg helyen (10°C körül), akkor akár három hónapig is frissek maradnak majd. A hámozást követően a gyümölcsök nagyjából 5-7 napig maradnak frissek, de csak ha hűtőben tárolod őket.

hirdetes

A földicseresznyék fogyasztása

Jellegzetes édes-savanyú ízük miatt a földicseresznyék rengeteg receptbe beilleszthetők. Tokjuk eltávolítása után alaposan le kell öblíteni a terméseket, majd kezdődhet a főzőcskézés. A lemosott gyümölcsöket valójában ízlés szerint bármilyen más gyümölcshöz hasonlóan felhasználhatod.

Íme egy gyors morzsasütemény recept!

Földicseresznyés-ananászos morzsasütemény (4 főre). Ehhez a süteményhez szükséged lesz 3 bögre félbevágott földicseresznyére, 3 bögre ananászszeletre, fél bögre sima cukorra, fél bögre hámozott mandulára, egy negyed bögre sózatlan vajra, egy negyed bögre lisztre és fél bögre barnacukorra.

  1. Keverd össze a gyümölcsdarabokat a sima cukorral, és terítsd el a keveréket egy sütőtálcán.
  2. Egy turmixban daráld le a mandulákat durva szeműre, rövid szakaszokban. Ez után add hozzá a vajat, a lisztet és a barnacukrot. Szintén rövid szakaszokban keverd őket tovább a turmixban, míg enyhén össze nem állnak, majd öntsd a keveréket a gyümölcsdarabokra.
  3. Mehet a tepsi a sütőbe 30-40 percre, 190 fokon, vagy amíg buborékozni nem kezd, és aranyszínűvé nem válik.
  4. Melegen, vanília jégkrémmel tálald.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

biotikus tényezők

az élőlények egymás közötti kapcsolatai (fajon belüliek és fajok közöttiek) folyamán... Tovább

Rovarölo Actellic 25 EC

Szívó és rágó kártevők ellen zöldség kultúrákban raktár fertőtlenítésre,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem