A fokhagyma növények gondozása
A kora tavaszi hajtások megjelenésétől körülbelül június 1-ig minden második héten etesse a növényeket folyékony halemulziós műtrágyával. A víz kritikus fontosságú a nyár eleji hagymaképződési szakaszban, ezért próbáljon meg heti egy hüvelyket, esőt is beleértve.
Ha kemény nyakú fokhagymát termesztünk – ez a legjobb fajta északkeleten – a nyári napforduló környékén, a fokhagyma magszárat bocsát ki, amelyet levélnek neveznek. Ezt le kell vágni, hogy a növényeket arra ösztönözzük, hogy minden energiájukat a hagymaképzésre fordítsák.
Ezek a szárak hurokká görbülnek és finomak. Vágja fel őket, és adjuk hozzá salátához, kevergetve sütjük, leveshez, rántottához, vagy bármilyen ételhez, amelyet egy kis fokhagymaízzel szeretnénk javítani. A turmixgépben egy kis olívaolajjal és parmezán sajttal zümmögve kifejezetten jó pesto készül.
Hagyj állva egy vagy két virágszárat, hogy segítsen eldönteni, mikor kell betakarítani a fokhagymát. Körülbelül négy héttel a betakarítás előtt a fokhagymahagymák külső burkolata száradni kezd, ezért júliusban hagyjuk abba az öntözést. A túl sok víz ebben a szakaszban beszennyezheti a héját, vagy akár penészt is okozhat.
Fokhagyma kártevők és betegségek
Nem túl sok kártevő bántja a fokhagymát, de ne ültessük olyan helyre, ahol drótférgek vagy fonálférgek voltak. A betegségek inkább a rosszul vízelvezető talajokon jelentenek problémát.
Hogyan és mikor szüreteljük a fokhagymát
Július végén vagy augusztus elején szüreteljük be a fokhagymát, amikor a levelek alsó harmada vagy fele megbarnult és fonnyadt, de a felső levelek még zöldek.
Nehéz lehet eldönteni, hogy pontosan mikor szüreteljünk, ilyenkor a virágszárak jól jöhetnek. Ha a levelek barnulni kezdenek, és a levelek kihajlanak és egyenesen felállnak, ideje betakarításnak.