Házilag elkészíthető rovarriasztó szer

Organikus rovarriasztószer fokhagymából és paprikából házilag!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Egy olyan szuper hatásos növényvédőszert mutatok most be nektek, ami tényleg képes csodákat művelni a kertben, a legjobb viszont az benne, hogy saját kezűleg elkészítheted fillérekből! 

Készítsünk házilag rovarriasztószert

A kertészkedés egy végtelenül hálás, egészséges, és szinte terápiásan nyugtató tevékenység, akit kortól, nemtől függetlenül bárki végezhet hobbiként vagy akár otthoni termelőként is. A hobbi-és hivatásos kertészek munkáját azonban számos külső tényező nehezítheti meg az időjárástól kezdve a szinte láthatatlanul terjedő kártevőkig. Habár az időjárást nem befolyásolhatod kedvedre, a rovarproblémák ellen szerencsére aktívan felléphetsz különféle módszerekkel és technikákkal. Sokan előszeretettel fújnak különböző bolti rovarirtó szereket növényeikre, és habár ezek hatásosak, valójában sajnos nem csak a megcélzott kártevőknek ártanak, hanem a növénybe – onnan pedig a tányérunkra – jutva nekünk is.

A megoldás tehát egy organikus, házi készítésű szer kikeverése, ami megkeseríti a kéretlen kártevők életét, de nem ront a kezelt növények minőségén. Ehhez erős paprikákra lesz szükséged! Hogy miért éppen erős paprikákra? Mert ezekben termelődik a kapszaicin nevű természetes vegyület, ami olyan méregerősen csípőssé teszi őket. A kapszaicin emiatt az emlősökre és jó néhány rovarra is irritáló hatással van.

Fontos megjegyezni, hogy éppen ezért a következő recepttel nem egy rovarirtó, hanem egy rovarriasztó szer készíthető, ami nem csak az ízeltlábú, hanem az emlős kártevőket is segít távol tartani a kert lekezelt részeitől. A szer különösen hasznos lehet az olyan otthoni gazdák számára, akiknél rendszeresen gondot okoznak a kertben ólálkodó egerek és más kistermetű rágcsálók (vagy akár a birtokra betévedő őzek). A fokhagyma szintén nem mérgezővé, csupán irritálóbbá teszi a kész keveréket, fokozva ezzel hatékonyságát. Nézzük, hogyan készíthetjük el ezt a szuper szert!

hirdetes

Hozzávalók

A keverék elkészítéséhez szükséged lesz 6-7 erős paprikára (bármilyen megteszi, de az erősebb fajták természetesen hatásosabbak), 1 fej friss fokhagymára, egy 4,5-5 literes vödörre, 3 evőkanál folyékony borsmentás kasztíliai szappanra (például Dr. Bronner’s), egy legalább 5 literes kerti permetezőre, egy késre, és egy pár védőkesztyűre.

Elkészítés

Valóban bármilyen erős paprika megteszi, és még csak nem is kell, hogy ugyan olyan fajtájúak legyenek, hiszen a lényeg a bennük termelődött kapszaicin. Az erős paprikákat csak védőkesztyűvel ajánlott kezelni, ugyanis a kapszaicin olajos formában van jelen bennük, így egy egyszerű kézmosással nem lehet eltávolítani azt a bőrről, ahol még jóval később is képes irritációt okozni.

A paprikák legerősebb részei általában a magvak, ezért ezeket mindenképpen add hozzá a keverékedhez. Minél erősebb paprikát használsz, annál hatékonyabb lesz a riasztószer. Először vágd fel a paprikákat kisebb darabokra, majd öntsd őket a vödörbe (ügyelj rá, hogy a magvak is belekerüljenek). Ez után aprítsd fel a fokhagymát is, és öntsd hozzá a paprikához.

Öntsd fel a vödröt vízzel úgy, hogy majdnem tele legyen, és hagyd, hogy legalább 12, de lehetőleg 24 órát ázzon, és alaposan átvehesse az erős aromakeveréket. Miután kész, szűrd át a permetezőbe és adj hozzá három evőkanál folyékony borsmentás kasztíliai szappant. Lényegében ennyi az egész – permetezéskor ne felejts el védőfelszerelést viselni, és különösen figyelj oda a szemeid védelmére! A növényeket szükség szerint permetezd a keverékkel. Mivel a természetes nedvesedés lemoshatja a szert a növények felületéről, ezért hogy esők után és párásabb időben ne felejtsd el újrapermetezni őket.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bokorirtás

a gyepművelés keretébe tartozó művelet. A legelőn, réten a felesleges és káros bokrokat az... Tovább

változékonyság (variabilitás)

az élőlényeknek az a tulajdonsága, hogy külső v. belső hatásokra átalakulhatnak,... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Növényvédelem permetezés